Od marca do czerwca 2011 roku w Muzeum Etnograficznym w Warszawie potrwa czasowa wystawa Mapuche: Ziarno Chile.
Mapuche – to lud pierwotnie wywodzący się z południowo-centralnej części Chile, dzisiaj reprezentowany przez ok. 600 tys. osób zamieszkujących zarówno miasta jak i małe miejscowości. Znani przede wszystkim z oporu jaki stawili konkwistadorom hiszpańskim. Ich podporządkowanie dokonało się dopiero w XIX w. Pomimo oporu, Mapuche zaadaptowali do swojej kultury elementy kultury europejskiej jak hodowla konia. Jeszcze do końca XIX w. Mapuche używali swojego rdzennego języka mapudungun od wybrzeży Pacyfiku aż do Atlantyku.
Władza i bogactwo przywódców Mapuche, zwłaszcza w wieku XVII oraz XVIII, pozwoliła im mieć na swoich usługach wybitnych rękodzielników srebra, którzy to wykonywali piękną i słynną do dziś biżuterię. Oprócz wyrobów srebrnych, kobiety Mapuche sławione były za ich przepięknie ręcznie tkane tkaniny.
Ekspozycja zawiera się w idei Mapu: Ludzie Ziemi, która ma odzwierciedlić świat Mapuche pokazując jego bogactwo naturalne – przepiękne krajobrazy. Za pomocą fotografii wielkoformatowych postaramy się przywołać ten krajobraz, podczas gdy teksty w języku polskim oraz w mapudungan zilustrują kosmologię: sposób w jaki pojmują zamieszkiwaną przez nich przestrzeń na ziemi. Teksty mówią o pięknie krajobrazów, fauny i flory. Ta część wystawy wzbogacona jest nagraniami dźwięków natury.
Wystawa składa się z następujących tematów:
- Przodkowie, Wojownicy, Insygnia władzy, Bogactwo i wojna, Kultura jeździecka,
- Palin: Gra wojowników, Ziemia, Życie i rodzina, Sztuka wyrobu tkanin, Biżuteria,
- Szamanizm, Śmierć.
Mapuche: Ziarno Chile
Wystawa czasowa: marzec 2011 – czerwiec 2011
Wernisaż wystawy 2 marca 2011 roku
Organizatorzy: Ministerstwo Spraw Zagranicznych Chile; Chilijskie Muzeum Sztuki Prekolumbijskiej, Santiago, Chile; Ambasada Chile w Polsce oraz Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie.