Argentyńska lekcja Wojciecha Staronia – zdobywcy Srebrnego Niedźwiedzia za wybitny wkład artystyczny na 61. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie – będzie miała swoją światową premierę na 51. Krakowskim Festiwalu Filmowym. Film wystartuje w międzynarodowym konkursie dokumentalnym.
Film jest kontynuacją zrealizowanej w 1998 roku Syberyjskiej lekcji, przyglądającej się codziennemu życiu żony reżysera, która niedaleko Bajkału uczy języka ojczystego potomków polskich zesłańców. Dokument zdobył nagrodę Srebrnego Lajkonika na 38. Ogólnopolskim Festiwalu Filmów Krótkometrażowych (poprzednia nazwa Krakowskiego Festiwalu Filmowego).
Z kolei w Argentyńskiej lekcji na zajęcia z języka polskiego uczęszczają dzieci Polaków, którzy wyemigrowali do Argentyny. Tym razem reżyser koncentruje się na swoim synu Janku, który rozpoczyna nową szkołę, w obcym języku. Chłopiec stopniowo zmienia się pod wpływem przyjaźni z 11-letnią Marcią, która pomimo dziecięcego wieku martwi się o los swojej rodziny.
Argentyńska lekcja okazała się dla Wojciecha Staronia przepustką do pracy przy El Premio. Reżyserka Paula Markovitch, obejrzawszy roboczą kopię dokumentu, zachwyciła się zdjęciami polskiego operatora i zaangażowała go do pracy przy swoim filmie. El premio to historia oparta na prawdziwych przeżyciach autorki, rozgrywająca się w Argentynie lat 70-tych za czasów wojskowej dyktatury. Realizując film Wojciech Staroń wykorzystywał swoje doświadczenia zdobyte przy pracy z dziećmi w poprzednich dokumentach. Za zdjęcia do El premio polski operator otrzymał nagrodę Srebrnego Niedźwiedzia w kategorii wybitny wkład artystyczny na tegorocznym 61. Berlinale.
Wojciech Staroń urodził się w 1973 roku. Jest autorem zdjęć do ponad 30 filmów m.in. Placu Zbawiciela w reż. Krzysztofa Krauze i El premio Pauli Markovitch. Spod jego ręki wyszły takie filmy dokumentalne jak Na chwilę, W stronę świata, El Misionero, Zaduszki narodowe. Sybir ostatnie pożegnanie i wielokrotnie nagradzana Syberyjska lekcja.