4 marca 2011 roku o godzinie 18.00 w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu odbędzie się wernisaż prac Hanny Wojdały-Markowskiej Malarstwo i tkanina. Ekspozycja będzie czynna do 27 marca.
Hanna Wojdała–Markowska jest wychowanką Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych, obecnej Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Studiowała na Wydziale Włókiennictwa, obecnym Wydziale Tkaniny i Ubioru. W 1990 roku otrzymała dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Gobelinu i Dywanu prof. Antoniego Starczewskiego oraz Pracowni Malarstwa prof. Wiesława Garbolińskiego. Pracuje w Katedrze Sztuki Wydziału Nauczycielskiego Politechniki Radomskiej imienia Kazimierza Pułaskiego (obecnie Wydział Sztuki) w Pracowni Malarstwa, od 2007 roku jako profesor nadzwyczajny. Uprawia twórczość w zakresie malarstwa, rysunku i tkaniny.
Artystka odwołuje się do wzorców intelektualnych i artystycznych pokrewieństw w twórczości Antoniego Starczewskiego i jego mistrza Władysława Strzemińskiego, a także: Jana Tarasina, Józefa Hałasa, Stanisława Fijałkowskiego, Tadeusza Dominika, Romy Hałat i Aleksandry Jachtomy.
Teoria unizmu i jej zastosowanie zawsze były bliskie środowisku łódzkiemu. Koncepcja obrazu, stosunek do koloru i faktury, jak wspomina Hanna Wojdała–Markowska, stawały się tematami do dyskusji nie tylko podczas zajęć z profesorami, ale także przy okazji towarzyskich spotkań między studentami. Konsekwencją tych sporów były próby zmierzenia się z teorią w praktyce.
Ważną inspiracją twórczości Hanny Wojdały–Markowskiej była sztuka kultur pierwotnych i jej kontynuatorów, zamykająca w swoim przekazie nieznane, niedostępne nam informacje. W kolejnych obrazach i projektach, w ich zagęszczonej materii, można odnaleźć jakąś namiastkę szamanizmu, ukrywania treści, emocji, zaklinania formy.
Wernisaż prac Hanny Wojdały–Markowskiej Malarstwo i tkanina
4 marca 2011 roku o godzinie 18.00
Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu
Ekspozycja czynna do 27 marca.