25 lutego 2011 roku w Galerii 69 w Oslo otwarto wystawę Joanny Pawlik zatytułowaną Economy of Loss. Projekt miał swoją premierę w Bunkrze Sztuki w Krakowie (Joanna Pawlik, Balans, 16.12.2010-30.01.2011).
Wystawa w Galleri 69 stanowi dowód indywidualnego przedstawienia sposobu podejścia do problemu tożsamości, akceptowania braku, budowania obrazu siebie. Jest wypowiedzią artystki o samotności, o walce z zaakceptowaniem protezy, jest także próbą odpowiedzi na pytania o to, w jakiej części proteza może się stać częścią ciała, w jaki sposób utrata wpływa na tożsamość oraz na postrzeganie ciała i własnej seksualności. Prace Joanny Pawlik stawiają odbiorcę przed takimi trudnymi pytaniami. Zakładają poszukiwanie rozwiązań, badanie pomijanej do tej pory w polskim społeczeństwie przestrzeni wykluczonych, są także próbą zarówno oswojenia tej sfery publicznej, jak uświadomienia sobie, jak bardzo nasze społeczeństwo jest zamknięte i obwarowane.
Joanna Pawlik podróżowała po świecie, wszędzie wystawiając swoje niekompletne ciało na widok publiczny. W San Francisco konfrontowała się z Golden Gate [Bez tytułu (Most), 2010], a nad Morzem Bałtyckim z polskimi wczasowiczami [Balans, 2010]. Artystka chce być widziana taką, jaką jest. Chce przestać być przezroczystą. Na wystawie Economy of Loss obok wideo, fotografii oraz rzeźby na ścianach widnieją także rysunki artystki wyrażające jej prywatne lęki i emocje wywołane utratą. Są wyrazem bólu i samotności będących konsekwencją amputacji nogi.
Do tej pory pomijany przez nią temat odrodził się pod wpływem prywatnych doświadczeń. Wypłynął nagle i niespodziewanie. Czas, który dla siebie zyskałam, sprawił, że mocniej skoncentrowałam się na sobie, a co za tym idzie, na problemie związku pomiędzy tym, co fizyczne, a psychiką – mówi w rozmowie Joanna Pawlik. Prace z cyklu Economy of Loss możemy rozumieć jako efekt drogi, jaką przebyła artystka. Wyrażają one wielopoziomowy proces pogrzebania utraconej nogi. To właśnie od nogi i jej braku wszystko się zaczęło i na niej się kończy. Noga jest obecnie tylko muzealnym eksponatem [Bez tytułu, 2010]. Jest czymś, co było, a czego teraz nie ma; co leży u źródeł pochodzenia, co jest szczególnym przekleństwem. Noga, której nie ma – ciągle jest.
Wystawa Joanny Pawlik Economy of Loss w Galleri 69 w Oslo jest częścią polsko-norweskiego projektu Ekonomia utraty, Joanna Pawlik i Elin Drougge, który został pomyślany, jako miejsce do refleksji nad tematem odrzucenia i ponownego wykorzystania tego, co niechciane. W projekcie zakładamy miejsce na dialog dwóch krajów, na przyglądanie się sytuacji osób niepełnosprawnych w kulturze polskiej i norweskiej. Mamy nadzieję znaleźć zarówno różnice, jak i podobieństwa. Dzięki zderzeniu dwóch osobowości i narodowości mamy nadzieję być świadkami szczególnego dialogu, wymiany doświadczeń i estetyk. To będzie swoista rozmowa o bólu, odrzuceniu oraz o sile, którą można zbudować w momencie utraty.
Wsparcie udzielone przez Islandię, Lichtenstein oraz Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego.
Wystawa otwarta od 26 lutego do 13 marca 2011 r.
Kuratorka: Lidia Krawczyk
Galeria 69, Oslo