W związku z 70. rocznicą urodzin i 15. rocznicą śmierci Krzysztofa Kieślowskiego przypadającymi w roku 2011 Muzeum Kinematografii w Łodzi wspólnie z Wydawnictwem Skorpion, Zespołem Filmowym Tor oraz Polskim Instytutem Sztuki Filmowej przygotowuje cykl przedsięwzięć poświęconych reżyserowi pt. Świat według Krzysztofa Kieślowskiego.
Planowane działania mają na celu szeroką popularyzację twórczości jednego z najwybitniejszych i najbardziej rozpoznawalnych polskich twórców filmowych na świecie.
Już 14 marca br w Muzeum Kinematografii w Łodzi nastąpi otwarcie wystawy pt. Dekalog Krzysztofa Kieślowskiego (13 marca br mija 15 rocznica śmierci Reżysera).
Ekspozycja poświęcona Dekalogowi będzie miała charakter multimedialny. Oprócz części biograficznej dotyczącej przebiegu życia i kariery artystycznej Krzysztofa Kieślowskiego zaprezentowane zostaną cenne materiały związane ze słynnym cyklem.
Przewodnikiem po wystawie będą wypowiedzi twórców filmu przede wszystkim Krzysztofa Kieślowskiego i Krzysztofa Piesiewicza – autorów scenariusza, aktorów oraz współpracowników Reżysera.
Ogromna popularność Dekalogu za granicą pozwoliła organizatorom zgromadzić wyjątkową kolekcję programów filmowych, plakatów, katalogów, publikacji poświęconych cyklowi oraz wydań filmowych na dvd z całego świata. Muzeum jest w posiadaniu autorskich egzemplarzy scenariuszy i scenopisów do poszczególnych odcinków. To niezwykły i jedyny taki zbiór zebrany w jednym miejscu; w kolekcji plakatów egzemplarze unikatowe (drukowane w bardzo niskim nakładzie) z różnych stron świata m.in. z Japonii, Argentyny, Niemiec, Francji, Finlandii, Danii, Czech, Włoch.
Sama ich prezentacja stanowi dowód na ogromną popularność polskiego reżysera oraz jego filmów na świecie. Wśród autorów plakatów są prace znanych polskich plakacistów m.in.: Andrzeja Pągowskiego, Jakuba Erola jak i mniej znanych artystów młodego pokolenia – Joanny Tylus i Roberta Ratajczyka – autora 10 plakatów do poszczególnych odcinków Dekalogu. Ta kolekcja jest na bieżąco uzupełniana nowymi egzemplarzami ze świata.
Ważnym i bardzo atrakcyjnym uzupełnieniem ekspozycji będzie prezentacja nagród, wyróżnień, dyplomów, które film otrzymał na krajowych i wielu prestiżowych zagranicznych festiwalach filmowych. Nagrody jak i inne materiały na ekspozycję udostępnili m.in. Maria Kieślowska, Zbigniew Preisner, Krzysztof Piesiewicz, Irena Strzałkowska, Violetta Buhl, Maria Zmarz – Koczanowicz, Sławomir Salamon, Jolanta Pruszyńska, Mirosława Panas, ksiądz Krzysztof Sroka, Filmoteka Narodowa, Studio Filmowe Logos, PWSFTviT w Łodzi.
Z uwagi na multimedialny charakter wystawy i dla pełniejszego poznania życia i twórczości Krzysztofa Kieślowskiego na 10 monitorach zaprezentowane zostaną specjalnie przygotowane prezentacje.
Wystawie w Muzeum Kinematografii będzie towarzyszyć retrospektywa filmów Krzysztofa Kieślowskiego która potrwa od 8 – 17 marca br. i odbędzie się w muzealnym kinie Kinematograf.
Patronat honorowy objął Bogdan Zdrojewski – Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Wystawę w Łodzi będzie można oglądać do końca maja br. Następnie ekspozycja zostanie pokazana podczas 36 edycji Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w Muzeum Miasta Gdyni (w czerwcu minie 70 rocznica urodzin Reżysera)
Scenariusz całego przedsięwzięcia: Stanisław Zawiśliński
Kurator wystawy: Krystyna Zamysłowska
Konsultacja: Ksiądz Krzysztof Sroka
Opracowanie plastyczne wystawy: Sławomir Bit
Projekt plakatu: Krzysztof Ducki
Koordynacja projektu: Piotr Kulesza
Realizacja: Muzeum Kinematografii w Łodzi