W piątek 11 marca 2011 roku o godz. 19.00 w krakowskiej Galerii Lamelli zostanie otwarta wystawa Anny Paduszyńskiej pt. Córka jeziora.
Na wystawie zostaną zaprezentowane dwie grupy obrazów, opartych o motywy inspirowane Afryką. Pierwszy chronologicznie cykl nosi tytuł Barwy ochronne, drugi, dominujący na ekspozycji, zyskał nazwę od wieńczącego go wielkoformatowego tryptyku Córka jeziora.
Anna Paduszyńska:
Najwcześniejszymi impulsami malarskimi były dla mnie czysto emocjonalne reakcje na bezpośredniość napotkanych w Kenii ludzi oraz zdarzenia, którym towarzyszyła zarówno fascynacja, nabożne skupienie, które potrafiło się zamienić w wybuch śmiechu, jak i strach czy niepewność. Jako malarkę, uwiodła mnie surowa, ale tętniąca witalnością, sceneria odwiedzanych miejsc, przesycone światłem powietrze, migotanie odblasków na ciemnej skórze, obserwowanej w ostrym słońcu i w kontraście z jaskrawymi strojami czy barwnymi fasadami budynków. Zafascynowała mnie także afrykańska skłonność do bezpretensjonalnej celebracji codziennych czynności, ustanawiających niemal święty rytm dnia oraz niewymuszony kult chwili.
Na poziomie malarskim i formalnym, służyły mi głównie kolor i faktura, podkreślające zmysłowy charakter wrażeń oraz emocjonalną atmosferę, która towarzyszyła spotkaniom. Zależało mi także, na niejednoznaczności samego obrazowania oraz zawieszeniu między twardą, namacalną rzeczywistością faktów, a ulotną, podlegającą odkształceniom materią wierzeń i ducha.
Tytułowy tryptyk jest najbardziej oczywistym tego przykładem. Córka jeziora (Nyarnam) odnosi się do tradycji (w większości schrystianizowanego) ludu Luo, dla którego wierzenia nadal są podstawą ich kodeksu moralnego. Jezioro jawi się jako róg obfitości, z którego lud ten czerpie bogactwo i siłę do życia. Symbolika wody ma podwójny, chrześcijański i afrykański, kontekst.
wernisaż wystawy: piątek, 11 marca 2011, o godz. 19.00
wystawa czynna do 30 marca
Galeria Lamelli
ul. Mikołajska 2, II piętro
31-027 Kraków