Gry wojenne, film dokumentalny Dariusza Jabłońskiego o pułkowniku Kuklińskim zostanie pokazany na festiwalu CINEQUEST w San Jose w Kalifornii, który trwa od 1 do 13 marca 2011 roku.
CINEQUEST to największy festiwal kina niezależnego w Ameryce Północnej. Podczas 13 dni trwania festiwalu pokazanych zostanie 200 filmów z różnych krajów. Do Doliny Krzemowej przybędzie ponad 600 filmowców z 44 państw świata. W ciągu 20 lat w festiwalu wzięło udział ponad 10 tysięcy artystów.
Gry wojenne zostaną pokazane w sekcji konkursowej Maverick Documentary Competition. Jak piszą organizatorzy festiwalu, ta sekcja to międzynarodowa mieszanka odważnych, prowokujących do myślenia filmów które rzucają wyzwanie i inspirują widownie. Filmy doń wybierane są w oparciu o wysokie kryteria artystyczne i unikatowe podejście do tematu. Jury festiwalu złożone z profesjonalistów branży filmowej – Anny Easteden, Marli Miller i Cynthii Kane wybierze zwycięzcę nagrody za najlepszy film dokumentalny.
Pokaz w San Jose będzie festiwalową premierą filmu w Stanach Zjednoczonych.
Swoją drogę festiwalową Gry wojenne rozpoczęły prawie rok temu, kiedy na największym międzynarodowym festiwalu filmów dokumentalnych IDFA w Amsterdamie Gry wojenne jako pierwszy w historii polski film otworzyły ten festiwal. Po premierze na IDFIE film był pokazywany m.in. na festiwalu Hot Docs w Toronto, Dok.fest w Monachium, Melbourne International Film Festival w wAustralii, Art. Film Fest na Słowacji, a na festiwalu w Bergen. Film miał też specjalny pokaz w Londynie w prestiżowym Frontline Club, gromadzącym dziennikarzy, korespondentów zagranicznych, pisarzy i działaczy społecznych tworzących jedną z najważniejszych sieci światowych przedstawicieli elity intelektualnej. Amerykańska premiera filmu miała miejsce w siedzibie głównej CIA w Langley i brali w niej udział m.in. profesor Zbigniew Brzeziński oraz dyrektor CIA Michael Hayden. Był to pierwszy publiczny pokaz filmowy w siedzibie CIA, po raz pierwszy też do siedziby CIA mieli wstęp polscy dziennikarze. Przy okazji tego wyjątkowego wydarzenia CIA odtajniło liczne dokumenty na temat stanu wojennego, przesłane przez pułkownika Kuklińskiego.