17 marca 2011 roku o godzinie 18.oo w Centrum Edukacji Artystycznej Artpunkt w Opolu odbędzie się wykład połączony ze spotkaniem z trzema laureatami Nagrody Pritzkera.
Jest to drugi z cyklu wykładów prezentujących sylwetki laureatów Nagrody Pritzkera – najbardziej prestiżowego wyróżnienia w dziedzinie architektury. Nagroda wręczana jest, co roku jednemu z najbardziej znaczących, żyjących architektów za cały dorobek twórczy. Ufundowała w 1979 roku amerykańska rodzina Pritzkerów – właścicieli międzynarodowej sieci hoteli Hayatt Regency. Intencją fundatorów było uhonorowanie dyscypliny twórczej, która nie jest nagradzana Noblem oraz zmotywowanie architektów do większej innowacyjności.
W ostatniej dekadzie ubiegłego stulecia Pritzkera otrzymali architekci, którzy tworzyli w duchu postmodernistycznym, oznaczającym ponowoczesność. Dzieła postmodernistyczne charakteryzuje dwoistość, czasami są one wynikiem przeciwstawienia nowego i starego, czasami oparte na zabawnym odwróceniu starego, a prawie zawsze – jak pisze autor terminu Charles Jencks – dziwne.
Postawy postmodernistyczne wśród architektów wykształciły się już w połowie lat 60-tych, ale w związku z tym, że Pritzker przyznawany jest za cały dorobek – niejako post factum – postmoderniści nagrodzeni zostali w latach 90-tych, kiedy to pozostający w opozycji do modernizmu postmodernizm był już solidnie ugruntowany, a może nawet lekko przebrzmiały.
Naturalnie nazwanie działalności architektonicznej laureatów drugiej dekady nagród Pritzkera postmodernizmem jest uogólnieniem. Jest to przecież okres pluralizmu architektonicznego. Dekonstruktywizm, high-tech, architektura biologiczna – cechy tych wszystkich ruchów można odnaleźć w działalności architektów docenionych przez jury Pritzkera: Franka Gehry’ego, Aldo Rossiego, Roberta Venturi, Alvaro Sizy, Tadao Ando, Renzo Piano czy Normana Fostera.
Wykład poprowadzi Natalia Krawczyk
17 marca godzina 18.00
Centrum Edukacji Artystycznej-Artpunkt
Ul. Kośnego 32a
Opole