22 marca 2011 roku o godz. 18.00 w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie odbędzie się spotkanie z cyklu: Przemiany – rozmowy na dwudziestolecie Międzynarodowego Centrum Kultury.
Gośćmi spotkania będą:
Anda Rottenberg – historyk sztuki, krytyk oraz kurator licznych wystaw, w latach 1993-2000 dyrektor Galerii Sztuki Zachęta w Warszawie, Katarzyna Kozyra – artystka tworząca instalacje, fotografię i sztukę wideo, określana przez media mianem największej polskiej skandalistki (jej słynna Piramida zwierząt prezentowana była w Galerii MCK w 1998 r.) oraz Joanna Rajkowska – jedna z najbardziej znanych polskich artystek realizujących prace w przestrzeni publicznej.
Temat debaty Sztuka zmienia miejsce podkreśla przemiany, jakie zaszły przez ostatnie 20 lat i jest bardzo wieloznaczny. Dotyczy wyjścia dzieła sztuki z przestrzeni galerii, ale także tego, jakie zmiany powoduje obecność nowego obiektu w przestrzeni publicznej. Przy czym zmianie podlega też sam adresat, staje się obiorcą masowym, oglądającym współczesną sztukę nie z upodobania i wyboru, ale przez przypadek.
Na swojej stronie Rajkowska pisze:
Moje projekty powstają najczęściej w miejscach, które obciążone są traumą związaną z wydarzeniami z przeszłości, w których dochodzą do głosu społeczne lub etniczne antagonizmy. Nie próbuję doprowadzić do konsensusu, nie łagodzę konfliktów. Rozumiem moje działania jako tworzenie przestrzeni, w której owe napięcia mogą się ujawnić. Moje projekty powstają we współpracy z ludźmi. W wydarzeniach, jakie tworzę, najistotniejszy jest element fikcji i święta, wzięcie rzeczywistości w nawias poprzez drobne interwencje dotyczące zmiany kontekstu zastanej sytuacji, podmiany/dodania elementów lub ich nazwania. Zmuszam do ustosunkowania się do zmiany, zbudowania na nowo relacji emocjonalnej, umiejscowienia siebie w nowym, zmienionym pejzażu.
Najbardziej znaną pracą tej artystki są Pozdrowienia z Alej Jerozolimskich – sztuczna palma odsłonięta 12 grudnia 2002 roku na rondzie De Gaulle’a w Warszawie wywołała burzliwą reakcję.
Przemiany. Rozmowy na dwudziestolecie MCK to cykl wykładów, prelekcji, dyskusji i spotkań z wybitnymi postaciami, którego tematyka oscyluje wokół zagadnień, które MCK podejmuje od początku swego istnienia – kultury, dziedzictwa i sztuki, na które patrzy z perspektywy różnych dyscyplin – polityki, ekonomii, socjologii, myśli społecznej i wielu innych. Zamiarem organizatorów jest zaprezentowanie tematyki, stanowiącej zarówno swego rodzaju podsumowanie dotychczasowego dorobku MCK – publikacji, konferencji, programów edukacyjnych, wystaw – jak i punkt wyjścia do rozważań nad przyszłością instytucji, jej nowymi wyzwaniami.
MCK jest narodową instytucją kultury o charakterze naukowo‑badawczym, edukacyjnym i informacyjnym.
Dwadzieścia lat działalności MCK to:
- 110 wystaw prezentujących najważniejsze zjawiska ze świata sztuki i architektury
- 100 międzynarodowych konferencji i seminariów, których uczestnikami byli przedstawiciele większości krajów europejskich i wielu pozaeuropejskich
- 60 międzynarodowych programów edukacyjnych, w których wzięło udział 2100 uczestników z większości krajów europejskich, Ameryki Północnej i Południowej, Azji i Afryki
- działające od 2001 roku podyplomowe studia Akademia Dziedzictwa
- 180 publikacji w języku polskim i obcych wersjach językowych
- specjalistyczny księgozbiór liczący niemal 25 000 woluminów
- projekty badawcze realizowane we współpracy z partnerami polskimi i zagranicznymi
- aktywne uczestnictwo w gremiach międzynarodowych i sieciach Kulturalnych
O.pl Polski Portal Kultury jest patronem medialnym MCK
22 marca 2011 r. godz. 18.00
Międzynarodowe Centrum Kultury, Sala Pod Kruki
Kraków, Rynek Główny 25