1 kwietnia 2011 roku na ekrany polskich kin wchodzi film I tak nie zależy nam na muzyce, reżyseria: Cédric Dupire i Gaspard Kuentz. Panorama niezależnej sceny japońskiej, od noise’u, przez industrial, laptopy, minimal, po avant-pop. Siła filmu pochodzi m.in. ze zderzeń fragmentów koncertów z ujęciami z życia codziennego.
Reżyserzy umieszczają twórczość ośmiu tokijskich muzyków na szerszym społecznym tle. Przez muzyczny pryzmat przepuszczają konfrontację idei niezależności z konsumpcyjnym charakterem życia we współczesnej metropolii. Traktują swoją muzykę jako niepokojącą i prawdziwą rzeczywistość, ukrytą pod fikcyjną powierzchnią konsumpcji. Proces wychodzenia z iluzji bogactwa i dobrobytu, nieograniczonego dostępu do dóbr i informacji odbywa się na marginesach, poza systemem. Rozczarowani outsiderzy właśnie tam szukają autentyczności.
To film o dźwiękach, ich percepcji i zakorzenieniu w konkretnym, unikalnym krajobrazie. Skreczowanie na gramofonie współgra z obrazem wielkiego złomowiska, rozszerzone techniki instrumentalne na wiolonczeli – ze sklepem z zabawkami, cielesne i alikwotowe medytacje – z ruchem ulicznym. Rytm całości nadają dyskusje muzyków przy stole. Padają przy nim ważne słowa: o dźwięku jako nośniku i impulsie pamięci, o przekraczaniu norm i nonkonformizmie, o mikroskopowym powiększaniu znanych odgłosów. Reżyserzy błyskotliwie wybrnęli z konwencji gadających głów, umiejscawiając bohaterów w najbardziej nietypowych miejscach. Umi No Yeah!! grają koncert na plaży, a Fuyuki w ciemnościach podziemi steruje oddechem i biciem serc widzów, poprzez kontrolowanie częstotliwości i natężenia błysków świateł oraz brzmienia dźwięków. Można tu też dostrzec wiele fascynujących zależności: miksowanie płyty zaburza tempo taśmy, a ucięcie kabla powoduje zniknięcie obrazu.
Nagradzając film I tak nie zależy nam na muzyce, jury międzynarodowego konkursu Filmy o Sztuce 10. MFF ENH podkreślało wagę wyzwania, które stanęło przed twórcami, by opowiedzieć o jednej formie sztuki przy jednoczesnym tworzeniu osobnego dzieła. Otrzymaliśmy organiczny, skończony, umiejętnie zmontowany film, który wykracza poza tradycyjne pojmowanie dokumentu muzycznego. Wrażenie zrobił na nas styl, w jakim filmowcy weszli w zażyłość z przedstawioną grupą artystów muzycznych. Magia filmu polega na połączeniu występów, osobowości oraz intensywności miejskiego krajobrazu Tokio, co sprzyja przeniesieniu widzów w precyzyjnie zestrojony świat dźwięków – komentowali jurorzy.
Cédric Dupire od lat łączy swoje zainteresowania muzyczne i filmowe. Reżyser urodził się w 1979 roku w Paryżu. Podczas studiów na Sorbonie uczył się realizacji projektów kulturalnych. W wieku dwudziestu czterech lat odbył inicjacyjną podróż muzyczną do hinduskiego Rajastanu, której efektem był jego pierwszy pełnometrażowy dokument Musafir, nagrodzony Fatumbi Award na Bilan du Film Ethnographique w Paryżu oraz nagrodą dla najlepszego filmu w kategorii artystycznej na festiwalu dokumentów Sole e Luna w Palermo. By móc realizować w pełni autorskie filmy w 2005 roku wspólnie z Pierre-Yvesem Perezem założył firmę producencką Shai Productions, która do dziś jako Studio Shaiprod, do którego dołączył Jérôme Aglibert, odkrywa i promuje alternatywne multimedialne projekty, głównie związane z muzyką. Dwa lata później z Matthieu Imbert-Bouchardem nakręcił portret gwinejskiego perkusisty Fadouba Oularé z miasta Faranah – The Right Man In The Right Place. Potem zajął się alternatywną sceną japońską.
Filmografia:
- 2005 Musafir
- 2008 The Right Man In The Right Place
- 2009 I tak nie zależy nam na muzyce / We Don’t Care About Music Anyway
Gaspard Kuentz urodził się w 1981 roku we Francji. W 2003 roku przeprowadził się do Tokio, by studiować film w szkole Eiga Bigakko. Jego pierwsze próby reżyserskie to krótkometrażowe fabuły, m.in. Chinpira is Beatiful należąca do serii Yakuza 23 Ku, dystrybuowane w Japonii (Bandai Editions). Wspólny film z Dupirem jest w karierze reżysera pierwszą pełnometrażową produkcją dokumentalną.
Filmografia:
- 2003 Jinsei ha nagaku, heya ga semai (kr.m.)
- 2005 Chinpira is Beatiful (kr.m.)
- 2009 I tak nie zależy nam na muzyce / We Don’t Care About Music Anyway
I tak nie zależy nam na muzyce (We Don’t Care about Music Anyway)
Francja 2009 / 80 min.
reżyseria: Cédric Dupire, Gaspard Kuentz
scenariusz: Cédric Dupire, Noa Garcia-Kinasuki, Gaspard Kuentz
zdjęcia: Cédric Dupire
muzyka: Sakamoto Hiromichi, Otomo Yoshihide, Yamakawa Fuyuki, L?K?O, Numb, Saidrum, Umi No Yeah !!, Kirihito
występują: Sakamoto Hiromichi, Otomo Yoshihide, Yamakawa Fuyuki, L?K?O, Numb, Saidrum, Umi No Yeah !!, Kirihito
montaż: Charlotte Tourrès
nagrody: 10. MFF Era Nowe Horyzonty – najlepszy film w konkursie Filmy o Sztuce
Premiera filmu: 1 kwietnia 2011