20 marca 2011 roku o godzinie 12.30 we wrocławskim Centrum Sztuki WRO odbędzie się, w ramach Niedzielnych Poranków Filmowych, animowany seans filmowy pt. Pudełko animowanych przyjemności.
Opracowane przez British Animation Awards Pudełko animowanych przyjemności to wybór wyjątkowych krótkich filmów dedykowany najmłodszej publiczności. Składają się na niego tytuły wielokrotnie zdobywające nagrody na międzynarodowych festiwalach, w tym film oskarowy, ukazujące fantastyczną różnorodność form animacji. Mimo że filmy pozbawione są dialogów, każdy z nich w bardzo sugestywny sposób, przy użyciu innej techniki, opowiada inną historię.
Program pokazu:
Co to za światło? (Wpada przez okiennice) [What Light (Through Yonder Window Breaks)]
Sarah Wickens, UK, 2009
Słoneczne światło zagląda do sypialni przez okiennice i, przemieszczając się, myszkuje po różnych kątach pokoju, układając się dla zabawy się w rozmaite, zmienne kształty.
Manipulacja (Manipulation)
Daniel Greaves, UK, 1991
Uhonorowany Oscarem film, w którym bohater jest przez autora rysowany, następnie ścierany, ale tylko po to, by pojawić się i znosić dalsze uszczypliwości ze strony swojego animatora.
Zdrowy rozsądek (Common Sense)
Mole Hill, UK, 2009
Trzech klaunów, jeden pies, dziecko i… bomba! Jednym słowem – całkiem zwyczajna rodzinka. Czy może mieszanka wybuchowa?! Ale, jak to w cyrku, mimo pozornego zamieszania wszystko kończy się dobrze.
Klejący interes (Sticky Business)
Ed Taylor, UK, 1997
Ed wraz z przyjaciółmi udał się na wieczorne przyjęcie. Zupełnie nie zdawał sobie sprawy, że w międzyczasie niektóre z jego kreskówek urządzą sobie w najlepsze huczną imprezę w jego własnym domu!
Pies, który w środku był kotem (The Dog Who Was a Cat Inside)
Siri Melchior, UK, 2002
Zdarza się czasem, że pies i kot żyją razem w tym samym ciele. Powoduje to jednak pewien konflikt. Sytuacja wydaje się bez wyjścia do momentu, gdy oboje nie zrozumieją, że tylko współdziałanie i akceptacja mogą rozwiązać ich problemy i uczynić życie szczęśliwym.
Roześmiany księżyc (Laughing Moon)
Kiyoshi Nishimoto, Japonia, 2000
Animacja oparta została na tradycyjnej chińskiej grze tangram, której celem jest rozwój wyobraźni i wizualnego myślenia. Okazuje się, że precyzyjne użycie nawet małych elementów, oszczędnych form, kształtów i dźwięków, pozwala wyczarowywać najrozmaitsze przedmioty i historie.
Metalostazja (Metalostasis)
Matthew Hood, UK, 2001
Życie mechanicznego bohatera, właściwie robota, zakłóca pochodząca z niezwykłego źródła choroba – metalostazja. Jak sobie poradzi?
Gepardy cesarza Akbara (Akbar’s Cheetah)
Iain Gardiner, UK, 1999
Akbar, cesarz Indii, próbuje hodować gepardy w niewoli. Uświadamia sobie jednak, że gepardy, aby były szczęśliwe i aby móc się z nimi zaprzyjaźnić, potrzebują jednak wolności. Dając im ją, cesarz musiał się poświęcić..
20 marca 2011 roku, godzina 12:30
Centrum Sztuki WRO
ul. Widok 7
Wrocław