25 marca 2011 roku o godzinie 18.00 we wrocławskiej Galerii Entropia odbędzie się otwarcie wystawy Olgi Lewickiej pt. Panorama. Artystka zaprezentuje panoramiczną instalację malarską oraz książkę artystyczną.
Punktem wyjścia projektu Panorama jest dawne medium malarskie, w tym także jedna z kilkunastu zachowanych na świecie XIX-wiecznych panoram – Panorama Racławicka, która dziś stanowi wyjątkową atrakcję Wrocławia.
To kluczowe dla połowy XIX wieku medium wizualne jest pierwszą w dziejach kultury próbą sterowania i kontrolowania ludzkiego spojrzenia i jako takie stanowi historyczny dokument samoświadomości ówczesnych czasów. Jest także pierwszym medium mającym charakter komercyjny i masowy. Wraz z nim rozpoczyna się nowe rozróżnienie na sztukę i rozrywkę.
Projekt Panorama poświęcony jest globalnemu wszechwidokowi i obrazowi bez granic, otaczającemu widza ze wszystkich stron. Jest próbą aktualizacji tego malarskiego medium w oparciu o jego nadal żywotne elementy, aspiracje i efekty, aby umożliwić refleksję nad technikami produkcji iluzji.
Instalacja porusza problem widzenia i bycia widzianym. Obserwator złapany zostaje we wnętrzu koła, które przypomina rodzaj powiększonego, nadrealnego mechanizmu umożliwiającego poszerzenie pola widzenia, a jednocześnie symuluje formę gałki ocznej. Spektakularnymi elementami tej panoramicznej struktury są przede wszystkim wielkoformatowy abstrakcyjny obraz olejny oraz sam stelaż konstrukcyjny zarówno budujący jak i sugerujący przestrzeń przedstawienia.
Książka artystyczna Olgi Lewickiej pt. Panorama to subiektywne spojrzenie na XIX-wieczne medium panoramy. Jest to wielowarstwowy kolaż, na który składają się prace autorki, reprodukcje z jej prywatnego archiwum, dokumentacje kilku europejskich panoram (m.in. Panoramy Racławickiej we Wrocławiu) oraz teksty zaproszonych do współpracy teoretyków sztuki.
Alinearna struktura książki – specyficzna tekstura nowych i starych materiałów – wplata wiek XIX. w czas dzisiejszy. Według Lewickiej, ówczesna popularność panoram zapoczątkowała nowoczesny przemysł kulturowy, a medium panoramy otwiera nową, alegoryczną perspektywę na współczesną kulturę wizualną i jej zależność od ekonomii kapitalizmu. Książka dialektycznie zderza ze sobą rozrywkę z polityczną opresją i kontrolą. Przede wszystkim jednak fenomen panoramy jawi się jako fascynująca alegoria emancypacyjnej siły widzenia.
Wydawca książki: Wydawnictwo Morava
otwarcie: 25 marca 2011 r., godz. 18.00
wystawa: 25 marca 2011 r. – 29 kwietnia 2011
Galeria ENTROPIA
ul. Rzeźnicza 4
Wrocław