W dniach od 6 maja do 17 czerwca 2011 roku w miastach: Warszawa, Kraków, Wrocław, Katowice, Opole, Zgorzelec odbywać się będą główne wydarzenia festiwalu Sąsiedzi 2.0. Nazwa festiwalu nawiązuje do nowoczesnych form komunikacji i współpracy w czasach postępującej digitalizacji i rozwoju technologii.
Wszechstronność, nowoczesność i otwartość festiwalu stanowi płaszczyznę do bliższego poznania się, tworzenia nowych form współpracy, wymiany i dialogu. W programie festiwalu znalazły się projekty, ktore angażują publiczność oraz inspirują młodych ludzi do kształtowania wzajemnych relacji, m.in. wspólne warsztaty filmów komórkowych Experyment DE – PL, nakręcenie filmu 3D Zioła i chwasty, prezentacja polsko-niemieckiego dizajnu Design pop – up shops, czy też interdyscyplinarny projekt z artystycznymi działaniami w przestrzeni miejskiej – Miasta Równoległe/ Ciudadesparalelas.com
Sąsiedzi 2.0. to ogólnopolski festiwal nowoczesnego sąsiedztwa zorganizowany przez Ambasadę Niemiec i Goethe – Institut w Warszawie z okazji przypadającej w tym roku 20. rocznicy podpisania Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy między Polską a Niemcami. Ideą festiwalu, na który składa się ponad 30 wydarzeń przygotowanych z 60 partnerami, jest inspiracja do udziału w wymianie sąsiedzkiej na wielu płaszczyznach – kulturalnej, naukowej, społecznej i gospodarczej. Festiwal zachęca do dalszego dialogu, uczestnictwa i współdziałania w tworzeniu przyszłościowego modelu sąsiedztwa w Europie.
Celem traktatu z 1991 roku, poza zachowaniem i umocnieniem pokoju, była intensyfikacja i rozbudowa wymiany kulturalnej oraz rozwój kontaktów i ścisłej współpracy młodzieży polskiej i niemieckiej. Projekt Sąsiedzi 2.0., po dwudziestu latach od podpisania Traktatu, odzwierciedla intensywność obecnej współpracy i chce dalej inspirować do rozwoju nowych form współdziałania w obliczu zmieniającej się rzeczywistości. Zaprasza do dialogu, pogłębienia kontaktów, nowych inicjatyw i oferuje przede wszystkim młodym ludziom, możliwość do poznania się i rozwijania wzajemnych relacji.
Polsko-niemiecki Traktat z roku 1991 zapisał się w historii, wyznaczając przyszłość. Jest on nadal istotną podstawą przyjaźni łączącej nasze kraje. Co roku tysiące młodych ludzi korzysta z projektów realizowanych w ramach współpracy transgranicznej i to właśnie młodzież znajduje się w centrum zainteresowania Festiwalu Sąsiedzi 2.0 – począwszy od blogu pisanego przez licealistów z różnych miast, poprzez liczne warsztaty i konkursy, aż po międzynarodową edycję projektu Młodzież debatuje. Festiwal odzwierciedla żywe partnerstwo między Polską i Niemcami oraz daje impuls do dalszego rozwoju naszej współpracy – komentuje Ambasador Niemiec w Polsce, Rüdiger von Fritsch.
W ramach festiwalu odbędzie się ponad 30 programów z dziedziny kultury, nauki, gospodarki, projektów społecznych i młodzieżowych, m.in. akcje artystyczne w przestrzeni publicznej, warsztaty dla twórców kręcących filmy telefonami komórkowymi, pokazy instalacji, koncerty muzyki poważnej, klubowej i jazzowej, a także wystawy poświęcone nanotechnologii i matematyce, projekty związane z dizajnem i modą oraz seminaria i konferencje.
Partnerami festiwalu są m.in. Nowy Teatr w Warszawie, Stary Teatr w Krakowie, Theater Hebel am Ufer w Berlinie, Maxim Gorki Theater w Berlinie, Dom Norymberski w Krakowie, Narodowy Instytut Audiowizualny, Polski Instytut w Berlinie, Planete Doc Film Festival, Polski Związek Kompozytorów, Fundacja Monte Video Foto, Niemiecka Rada Muzyki, Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku, German Fashion Film Award, Fundacja Bęc Zmiana, Fundacja im. Heinricha Bölla, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Polsko – Niemiecka Izba Handlowa, Nowy Wspaniały Świat, Politechnika Warszawa, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Fundacja Konrada Adenaura w Polsce, Fundacja im. Friedricha Eberta.
O.pl Polski portal Kultury objął patronat medialny nad festiwalem.