Od 15 marca do 21 kwietnia 2011 roku w Warszawskim Arsenale czynna będzie wystawa numizmatyczna Skarb z Głogowa. Wystawę przygotowały wspólnie Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie i Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Głogowie.
Skarb przypadkowo został odkryty w październiku 1987 r. na terenie ogródków działkowych przez dwóch mieszkańców Głogowa. Powiadomieni archeolodzy z Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Głogowie znaleźli jeszcze w terenie ogromną ilość starych monet i kilkanaście drewnianych klepek z wiaderka, w którym ukryty był skarb. Zostały one zabezpieczone i przewiezione do muzeum.
Skarb liczy 20638 monet srebrnych i kilka tysięcy ich fragmentów, 7 sztabek srebra, waży prawie 7 kg. Monety pochodzą z XII oraz początków XIII wieku. Dominują wśród nich monety polskie, najwięcej jest denarów księcia śląskiego Bolesława I Wysokiego (1163-1201) i księcia raciborsko-opolskiego Mieszka I Plątonogiego (1163-1211), co stanowi 86 % skarbu. Nie wiele jest monet obcych, część z Saksonii, kilka okazów z Austrii i Łużyc. Do dziś nie wszystkie monety zostały rozpoznane.
Pod względem liczy monet jest to jeden z największych depozytów nie tylko w Polsce, ale i w Europie.
Kuratorem wystawy jest mgr Marzena Grochowska z Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Głogowie. Wystawa ma ciekawą nowoczesną aranżację. Zaprezentowane zostały wszystkie typy monet ze skarbu i informacje o mennicach poszczególnych władców, których monety trafiły do skarbu.
15 marca-21 kwietnia 2011 r.
Państwowe Muzeum Archeologiczne
Warszawa, ul. Długa 52 (Arsenał)