31 marca 2011 roku o godzinie 17.00 w Muzeum Architektury we Wrocławiu odbędzie się wernisaż wystawy Jana Głuszaka pt: Dagarama. Powrót do przyszłości. Pierwszy raz po czterdziestu latach od pierwszej monograficznej wystawy Jana Głuszaka można oglądać ówczesne wizje artysty w Muzeum Architektury we Wrocławiu. Obok rysunków zaprezentowane zostaną również prace przechowywane przez Muzeum Okręgowe w Tarnowie, z którym Głuszak był przez wiele lat związany.
Wystawa będzie nie tylko przypomnieniem projektów artysty, ale również filozoficzną wizją architektury Głuszaka – Dagamary. Sprzyja temu obecna fascynacja sztuką i architekturą lat 60-tych XX wieku. Dekady niezwykle bogatej w rewolucje i nowe idee, które inspirują do dzisiaj.
Najważniejszą inspiracją dla Jana Głuszaka była przyroda, w której artysta szukał uniwersalnych wzorców i rozwiązań, podziwiając jej konstrukcyjną i funkcjonalną logikę, harmonię i piękno. W manifeście Architektura a budowa obiektów naturalnych pisał: Niedoścignioną architekturę posiadają układy naturalne zwierzęce i roślinne, a także układy, w które są ukształtowane różne rodzaje materii nieożywionej.
W 1968 roku twórczość Jana Głuszaka została przedstawiona szerokiej publiczności przez Muzeum Architektury we Wrocławiu. Jej materialnym śladem jest zgromadzona przez wrocławską placówkę kolekcja, która liczy blisko pięćdziesiąt rysunków, szkiców, graficznych notacji pomysłów i idei, sygnowanych charakterystycznym znakiem Dagarama. Prace te powstały w krótkim czasie, między 1962 a 1965 rokiem, przy użyciu podstawowych materiałów i najprostszych narzędzi – tuszu, węgla, pasteli czy tempery na kartonie, papierze pakowym lub na kalce, czyli tego, co było dostępne, co było pod ręką. Ujmują staranną kompozycją i stonowaną kolorystyką, a główna myśl czy idea jest zaznaczona dynamiczną i zdecydowaną kreską.
Są wśród nich między innymi:
- projekty jednostek mieszkalnych wysokości sięgającej od pół tysiąca do ośmiu tysięcy metrów
- projekty megastruktur dla określonych stref klimatycznych lub miast położonych na terenach zagrożonych
- kataklizmami
- zespół wieżowców dla Nowego Jorku,
- Centrum Nauki i Sztuki Światowej w pobliżu Wenecji,
- obiekty dla Marsa.
Powrót o przyszłości jest wędrówka pętli czasu, może stać się przygodą fascynującą i inspirującą. Szansą na ponowne odkrycie świata fantazji i idei Jana Głuszaka – Dagaramy. Artysty, który za dar niezwykłej wyobraźni zapłacił najwyższą cenę. Jednocześnie wędrówka ta może być także okazją do odkrycia fascynującego świata lat sześćdziesiątych XX wieku. Fascynującego nie tylko za sprawą modnej obecnie sztuki i architektury tamtych lat, ale także dlatego, że wówczas w powietrzu unosiły się idee.
Kuratorką wystawy jest Urszula Gołota
Od 31 marca do 22 maja 2011 oku
Muzeum Architektury
Ul Bernardyńska 5
Wrocław