Od 18 marca do 10 kwietnia 2011 roku w Galerii Arsenał w Białymstoku można oglądać wystawę Radka Szlagi pt: Sny/Ikony.
Wystawa Sny/Ikony to próba zmierzenia się artysty z niemożliwym, oddzielenie snu od jawy, wyobraźni od rzeczywistości. Jedno nie istnieje bez drugiego. William J. Thomas Mitchell wysuwa wniosek, że skoro obraz rzeczywisty jest tym, co mamy w głowie, to świat mógłby istnieć bez nas, ale nasza świadomość i zdolność obrazowania nie mogłaby istnieć bez świata.
Niezależnie od istnienia obiektywnej rzeczywistości miejscem obrazów jest człowiek i to właśnie w nim obrazy są wytwarzane, poznawane, zapamiętywane i przechowywane. Zakładając, że widziana przez nas rzeczywistość wygląda dla każdego podobnie, to percepcja pozawzrokowa, czujność pozostałych zmysłów przyczynia się do tego, że obraz nabiera w ciele określonego kształtu i osobistego znaczenia. Niejednokrotnie ulega zmianom, podając w wątpliwość ludzką pamięć.
Z kolei ciało człowieka amortyzuje spotkanie z nadmiarem bodźców, które wymykają się rozumowym kategoriom poznawczym. Przechowuje wrażenia, nie przepuszczając ich przez filtr świadomości. To nietrwałe obrazy, o których nie wiemy, skąd przychodzą i dokąd zmierzają – gdy o nich zapominamy i nieoczekiwanie do nas wracają. Przeszłość nieustannie modyfikowana jest przez teraźniejszość i indywidualne predyspozycje osoby ją przywołującej
Szlaga chce przedstawić sytuację konfrontacji dwóch światów obrazowych: swoistego tylko i wyłącznie dla Radka Szlagi oraz świata mass mediów. Który z nich został skolonizowany, zdegradowany i zniszczony.
Radek Szlaga urodził się w Gliwicach w 1979 roku. Studiował w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Zielonej Górze. W 2000 roku ukończył akademie Sztuk Pięknych w Poznaniu. Wraz z Wojciechem Bąkowskim, Tomaszem Mrozem, Konradem Smoleńskim i Piotrem Bosackim, jest członkiem grupy artystycznej Penerstwo. Mieszka i pracuje w Berlinie i Poznaniu.
Kuratorką wystawy jest Monika Szewczyk
Prace oglądać można od 18 marca do 10 kwietnia
Galeria Arsenał
Ul. Mickiewicza 2
Białystok