Do końca kwietnia 2011 roku do Teatru Dramatycznego w Warszawie można przesyłać zgłoszenia na projekt Walka Czarnucha z Europą. Zgłoszenia mogą nadsyłać artyści, studenci szkół artystycznych, zespoły, kolektywy i inne formacje twórcze, a zatem wszyscy ci, którzy chcą wziąć udział w zbiorowym akcie artystycznym Walka Czarnucha z Europą. Wsparciem dla naszych lokalnych rozpoznań będzie teatr z byłego wschodniego Berlina – Volksbühne am Rosa-Luxemburg-Platz z zestawem sztuk dydaktycznych Bertolta Brechta: Der Jasager / Der Neinsager oraz Lehrstück w reżyserii Franka Castorfa.
Wybrane projekty będą realizowane od drugiej połowy maja do połowy czerwca z finalną prezentacją w dniach 17–19 czerwca 2011 roku w oparciu o bazę Teatru Dramatycznego – jego przestrzenie, aktorów, zaplecze techniczne, środki inscenizacyjne i …ograniczone możliwości finansowe.
Walka Czarnucha z Europa czyli:
- czym jest współczesny kolonializm?
- kim dzisiaj jest Inny?
- czy jest jeden Inny, a może jest ich wielu?
- czy Inny to tylko klasa, rasa, płeć, seksualność?
- czy mniejszość powinna być transparentna, widoczna czy wyróżniona?
- jaka jest kondycja mieszkańców krajów postkomunistycznych?
- jak my – wschodni Europejczycy – definiujemy dzisiaj siebie w Europie?
- czy bycie na peryferiach musi oznaczać marginalizację i wykluczenie?
- czy jesteśmy ofiarami globalnej kolonizacji czy jej beneficjentami?
- czy jesteśmy inni czy tacy sami jak reszta świata?
Kryzys ekonomiczny krąży po Europie. Pod wpływem globalizacji coraz silniej zaczynamy odczuwać również i my, do niedawna peryferyjni uczestnicy familii europejskiej, pogłębiający się kryzys kultury i instytucji demokratycznych. Widzimy też, jak w zmieniającej się rzeczywistości społecznej rola sztuki coraz bardziej się marginalizuje.
My, wschodni Europejczycy jako Czarnuchy Europy, odczuwamy te zmiany jeszcze wyraźniej. Przed 20 laty na skutek kolonizacji ekonomicznej przejęliśmy obcy format funkcjonowania kultury, zanim zdążyliśmy wypracować własny model. Dlatego również polska sztuka, wprowadzona w obieg dóbr konsumpcyjnych, w momencie kryzysu kapitalizmu ulega degradacji.
Nikt tego jednak tak nie widzi. Wmawia się nam natomiast, że w sytuacji kryzysu władza musi zabezpieczać pierwsze potrzeby (do których tworzenie kultury rzekomo nie należy) i przekonuje, że ani państwa, ani miasta nie stać na utrzymywanie niekomercyjnych instytucji kultury – teatrów eksperymentujących, poszukujących, radykalizujących społeczną świadomość.
Taki teatr – krytyczny i ryzykujący – stał się dziś niepotrzebny. I my jako twórcy teatru również jesteśmy niepotrzebni. Czy chcemy się jednak zgodzić na tę zaprogramowaną przez siły ekonomiczne strategię, która marginalizując znaczenie sztuki, pozbawia jednocześnie rzeczywistość społeczną mechanizmów komentujących? Czy chcemy pozwolić na wykluczenie i unieważnienie naszej pracy i aktywności?
Teatr Dramatyczny mówi nie! i ogłasza walkę Czarnucha z Europą.
Zgłoszenia do końca kwietnia na adres: czarnuch@teatrdramatyczny.pl lub
Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy im. Gustaw Holoubka
Plac Defilad 1
00-901 Warszawa
z dopiskiem Walka Czarnucha z Europą