22 marca 2011 roku o godzinie 18.00 w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie odbędzie się trzeci wykład Krzysztofa Pijarskiego z serii Po końcu fotoreportażu pt: Geografie późnego kapitalizmu.
Tematem wykładu będzie twórczość Allana Sekuli, który od połowy lat 70-tych tworzy słowno – obrazową archeologię świata późnego kapitalizmu. Artysta odkrywa jego drogi i dociera do coraz głębszych uwarstwień i nieodkrytych powiązań.
Twórczość Allana Sekuli jest rodzajem realizmu krytycznego, w którym spotykają się i pozostają w konfrontacji postawa refleksyjna i zaangażowana.
Allan Sekula ceniony jest na świecie przede wszystkim za realizacje fotograficzne i filmowe. Był uczniem Johna Baldessariego i Herberta Marcuse’a. Artystę od zawsze interesował człowiek, pokazany przez pryzmat czynników społeczno-gospodarczych, w którym przyszło mu żyć.
Jego sztandarowe prace, rozpoznawalne na całym świecie to Rozważania nad tryptykiem, w tym projekcie, po raz pierwszy zastosował tekst. Bajki o przemyśle lotniczym, czy Czekając na gaz łzawiący – najgłośniejsza realizacja artysty, w której zarejestrował alterglobalistyczny protest w Seattle w 1999 roku.
Krzysztof Pijarski jest fotografem, historykiem sztuki i tłumaczem, wykładowcą w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego i w łódzkiej Szkole Filmowej.
Wykład: Fotografie późnego kapitalizmu
22 marca 2011 roku o godz. 18.00
Muzeum Sztuki Nowoczesnej
Ul.Pańska 3
Warszawa