28 marca 2011 roku w Domu Spotkań z Historią przy współpracy z Berlińskimi Warsztatami Historycznymi odbędzie się otwarcie wystawy pt: W niemieckim lesie. Zbrojenia-wyzysk-przemoc.
Wątkiem przewodnim wystawy są losy kilkuset kobiet z Warszawy, które we wrześniu 1944 roku zostały wywiezione do obozu koncentracyjnego w niewielkiej podberlińskiej miejscowości Kleinmachnow.
Na wystawie zaprezentowane zostaną wybrane zdjęcia, relacje, listy i dokumenty pozyskane podczas prowadzonych badań archeologicznych na terenie fabryki.
Wystawa zwraca uwagę na mniej naświetlany w Polsce aspekt niemieckiej polityki okupacyjnej i wykorzystywania polaków w charakterze przymusowej siły roboczej. Przymusowa praca była z jednej strony instrumentem prześladowania z drugiej zaś istotnym elementem gospodarki wojennej Trzeciej Rzeszy.
Rudolf Mach prowadzący badania archeologiczne na terenie obozu powiedział: Spotkanie z kobietami z Polski było dla mnie ogromnie poruszające. Podczas uroczystości odsłonięcia tablicy chciałem skierować parę słów do naszych gości i nagle głoś odmówił mi posłuszeństwa. Na nowo w bardziej emocjonalny sposób uświadomiłem sobie co hitlerowskie Niemcy wyrządziły innym narodom i niezliczonym pojedynczym ludziom.
Autorkami koncepcji wystawy i jej scenariusza są Angela Martin i Ewa Czerwiakowska.
Gośćmi wernisażu będą: Ewa Czerwiakowska, Angela Martin, Hanna Sjöberg, autorki wystawy, Rudolf Mach, historyk ze stowarzyszenia Heimatverein Kleinmachnow, Ruud de Koning, który zgromadził unikatową kolekcję archiwalnych zdjęć dotyczącą obozu oraz Ise Bosch, wnuczka założyciela koncernu, Roberta Boscha.
Od 28 marca do 29 maja 2011
Dom Spotkań z Historią
Ul. Karowa 20
Warszawa