26 marca 2011 roku o godzinie 18.00 w gliwickiej Czytelni Sztuki odbędzie się otwarcie wystawy Grzegorza Sztwiertni Zemsta/Revenge. Wernisaż połączony będzie ze spotkaniem autorskim. Wystawa potrwa do 14 maja 2011 roku.
Najnowsza wystawa Grzegorza Sztwiertni podejmuje przekorną próbę spojrzenia na twórczość artysty na sposób nieco odmienny niż dotychczasowe, często zamykające ją w definicjach medycznych czy stricte cielesnych.
Jak dookreśla sam artysta –
wystawa jest pomyślana jako narracyjna struktura łącząca prace z różnych lat, lecz traktująca o podobnym problemie wszechobecnej w naturze i kulturze żądzy kontroli, dominacji, poniżania, odwetu i zemsty. Ten ostatni aspekt społecznej rzeczywistości, tak ważny dla polskiej w szczególności historii i tradycji, kształtuje współczesne modele ludzkich interakcji.
Obok prezentowanych instalacji dźwiękowych (Bluzg, 2001/2009; Live–eviL, 2009) znajdą się nowe prace, nawiązujące do realizacji filmowych związanych z tematem przemocy czy pierwotnych korzeni agresji (Dzika banda, 2011; Walka o słowo (Quest For Word) II, 2011).
Zgodnie z uzasadnieniem artysty:
Prace wybrane i zrealizowane na wystawę podejmują próbę refleksji nad modelami kształtującymi te z ludzkich cech, które zdominowały, w toku doboru naturalnego (selekcji naturalnej i kulturowej), ludzkie formy współżycia.
Dwóm premierowym instalacjom przestrzenno – dźwiękowym towarzyszyć będzie pokaz filmów Psycho2 (2010) i Together Through Life (2010) oraz obrazy z serii Prawda w malarstwie (2006).
Zdaniem kurator projektu, Oli Wojtkiewicz:
Pracom Sztwiertni skupionym pod sztandarem Zemsta/Revenge towarzyszy przeczucie, że przemoc jest w dużym stopniu podłożem ludzkiej natury i historii ludzkości, a swoją estetyczną kulminację osiąga w sztuce.
Grzegorz Sztwiertnia (ur. 1968) to artysta swobodnie poruszający się we wszystkich rejonach sztuki. Szczególnie wyczulony jest na problematykę indywidualnego doświadczenia fizyczności, prapoczątków systemów i zachowań społecznych oraz awangardowych teorii artystycznych. Ostatnio pierwszy w kraju prestidigitator w dziedzinie filmów found-footage; twórca instalacji i obrazów. Prowadzi Pracownię Interdyscyplinarną na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.
Ola Wojtkiewicz jest absolwentką historii sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego, krytykiem i kuratorem. Wykłada historię sztuki w Szkocji; publikuje w prasie polskiej i brytyjskiej. Pracuje w National Gallery w Edynburgu.
Wernisaż: 26 marca (sobota), godz. 18.00
Wystawa: 26 marca–14 maja 2011 r.
Czytelnia Sztuki
ul. Dolnych Wałów 8a
44-100 Gliwice