Album o sztuce pt. Modjewska/ Modrzejewska wydany przez Narodowy Stary Teatr w Krakowie zajął I miejsce w I Ogólnopolskim Konkursie Katalogów i Albumów o Sztuce 2010.
Album został wydany w formie scrapbooka, zawierającego druki i fotografie z epoki. 140 fotografii atelierowych przedstawiających artystyczną karierę i życie prywatne wielkiej polsko-amerykańskiej aktorki Heleny Modrzejewskiej (1840-1909) znakomicie unaocznia jej warsztat, osobowość i artyzm.
Literackie teksy opisujące aktorstwo, amerykańską karierę, szekspirowski i melodramatyczny repertuar, zainteresowania modą, reklamą, fotografią, patriotyzm i charytatywną działalność, wydrukowane zostały w formie dziewiętnastowiecznej gazety.
Scrapbook i gazeta zamknięte w eleganckim pudełkutorebce ozdobionym deseniem z sukni Modrzejewskiej są wyjątkowym dziełem designu oddającym ducha i smak wiktoriańskiej sztuki teatru Heleny Modrzejewskiej.
Redakcja i projekt graficzny: Anna Litak, Bianka Kurylczyk, Jacek Kochański.
Autorzy tekstów: Beth Holmgren, Dariusz Kosiński, Bianka Kurylczyk, Anna Litak, Emil Orzechowski, Bogdan Zdrojewski.
Wydawca: Narodowy Stary Teatr w Krakowie.
Album sfinansowany został przez MKiDN.
Wydawnictwo w języku polskim i angielskim.
W konkursie organizowanym przez Fundację na rzecz sztuki Reminiscencje wzięło udział 155 publikacji. Prace oceniano w czterech kategoriach: katalog z wystawy, katalog artysty, album o sztuce i folder. Jury składało się z artystów i grafików, któremu przewodniczył Andrzej Pągowski.
Fundacja na rzecz sztuki Reminiscencje, która organizowała konkurs, została powołana w 2010 roku z inicjatywy Jolanty Musiałowicz, córki artysty Henryka Musiałowicza. Urodzony w 1914 roku malarz ukończył warszawską Akademię Sztuk Pięknych. Zajmował się malarstwem sztalugowym, ściennym, projektował witraże i uprawiał grafikę. Jest ceniony m.in. za serię obrazów oddających realia II wojny światowej. Jego prace były wystawiane na ponad 100 ekspozycjach indywidualnych i 250 zbiorowych w kraju i zagranicą.
Konkurs odbywał się pod honorowym patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.