W marcu 2011 roku, nakładem Wydawnictwa Literackiego, ukazały się wspomnienia rodzinne Andrzeja Zolla. Zollowie. Opowieść rodzinna to portret najbardziej znanej prawniczej rodziny, świat wielkiej polityki oraz historia XIX- wiecznej i współczesnej Polski w tle.
Andrzej Zoll, profesor UJ, były Rzecznik Praw Obywatelskich, barwnie opowiada historię swojej niezwykłej rodziny. Jego przodkowie przybyli z początkiem XIX w. z Wirtembergii i szybko spolonizowali się.
W bogato ilustrowanej książce znaleźć może opis burzliwych dziejów rodu, znakomitych urzędów, jakie pełnili przedstawiciele kolejnych pokoleń i nieocenionego wkładu w rozwój polskiego prawa.
Dużo miejsca zajmują rodzinne anegdoty i barwne portrety członków rodziny. Można dowiedzieć się m.in. dlaczego profesor Andrzej Zoll ma słabość do dobrego wina, jak Lenin pomógł wykupić jego ojca z rąk UB, dlaczego jego pradziadek nosił na szyi długi język.
Linia profesorska rodziny Zollów od niemal półtora wieku wnosi wkład w rozwój myśli prawniczej. W sposób szczególny związana jest z polską nauką, służbą publiczną i obywatelską. Począwszy od Fryderyka Zolla starszego, znanego w Europie badacza i znawcy prawa rzymskiego, którego rozprawy do dziś są cytowane w pracach z zakresu prawa rzymskiego poprzez Fryderyk Zolla młodszego – dziadka Andrzeja Zolla, rektora UJ od 1912 roku ,współtwórcy krakowskiej szkoły prawa cywilnego, a kończąc na Fryderyku Zollu najmłodszym (syn profesora), który również kontynuuje tradycję rodzinną.
Andrzej Zoll – urodził się 27 maja 1942 roku w Sieniawie. Żonaty, ma syna i dwóch wnuków. Profesor prawa karnego Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie ukończył Wydział Prawa i Administracji. W roku 1968 uzyskał stopień doktora prawa. W 1988 roku został profesorem nadzwyczajnym, a w 1991 roku profesorem zwyczajnym.
Jest członkiem Europejskiej Akademii Nauki i Sztuki w Salzburgu. Uczestniczył w obradach okrągłego stołu jako ekspert Solidarności. W latach 1989-1993 był sędzią trybunału Konstytucyjnego. W 1990 r. został szefem Państwowej Komisji Wyborczej, kierował nią w trakcie pierwszych wyborów prezydenckich i dwukrotnie podczas wyborów parlamentarnych. Od roku 1993 przez cztery lata pełnił funkcję prezesa Trybunału Konstytucyjnego. W 1998 r. został przewodniczącym Rady Legislacyjnej przy premierze. W czerwcu 2000 roku został powołany na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich IV kadencji.
Zoll jest autorem ponad 250 prac z zakresu prawa karnego, prawa konstytucyjnego i filozofii prawa. Współtworzył również polski kodeks karny z 1997 roku. Doktor honoris causa Uniwersytetu w Moguncji, Uniwersytetu w Wilnie i Akademii Medycznej we Wrocławiu.
Andrzej Zoll, Zollowie. Opowieść rodzinna
Wydawnictwo Literackie Sp. z o.o.
31-147 Kraków, ul. Długa 1