7 kwietnia 2011 roku o godzinie 17.00 w Willi Caro Muzeum w Gliwicach odbędzie się spotkanie z Beatą Dżon poświęcone książce Krystyny Chiger i Daniela Paisnera Dziewczynka w zielonym sweterku.
Książka to dramatyczna historia Krystyny Chiger – żydowskiej dziewczynki, której życie w czasie wojny ocalił Leopold Socha – polski kanalarz ze Lwowa. Przez 14 miesięcy pomagał i dawał schronienie ukrywającej się w lwowskich kanałach grupie żydowskich uciekinierów z getta. Tytułowy zielony sweterek – ulubiona pamiątka Krystyny Chigier – przetrwał do dziś. Jest jednym z symboli waszyngtońskiego Muzeum Holocaustu.
Po wojnie Leopold Socha wraz z rodziną zamieszkał w Gliwicach. Z jego osobą wiąże się Bar Lwowski, który działał w Gliwicach przy ul. Tarnogórskiej. Niestety, w Gliwicach mieszkał krótko: w maju 1946 r. zginął pod kołami ciężarówki wojskowej. Jest pochowany na jednym z gliwickich cmentarzy. W 1978 roku Leopold Socha otrzymał pośmiertnie tytuł Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata.
Rozmowie z Beatą Dżon towarzyszyć będą fragmenty filmu Tak, pamiętam, będącego zapisem wspomnień Krystyny Chigier – dziewczynki w zielonym sweterku. Uczestnicy spotkania w gliwickim Muzeum wraz autorką filmu i tłumaczką książki poszukują informacji oraz świadectw związanych z powojennymi losami Leopolda Sochy i jego rodziny.
Losy rodziny Chigerów i Leopolda Sochy stały się tematem najnowszego filmu Agnieszki Holland W ciemności.
Chciałabym, aby ten film był bliski bohaterom, rzeczowy i uczciwy emocjonalnie. Z kamerą podążającą za postaciami przez niekończące się kanały. Ciemność musi pozostać ciemnością a widzowie muszą czuć, że są tam razem z bohaterami (Agnieszka Holland).
7 kwietnia 2011 r. (czwartek), godz. 17.00
Willa Caro
Muzeum w Gliwicach
ul. Dolnych Wałów 8a