6 kwietnia 2011 roku miała miejsce premiera książki Karela Čapka Listy z podróży, która ukazała się nakładem wydawnictwa W.A.B. z serii terra incognita.
Lata dwudzieste, lata trzydzieste. Pięć wojaży, podczas których Karel Čapek odkrywa bogactwo europejskiej kultury. Dociera zarówno do najpopularniejszych miast, jak i w okolice, o których przewodniki z reguły milczą. Podróżuje bez planu, nie pomijając przedmieść i wiosek. We Włoszech zachwyca się kotami na trawniku w Rzymie i malarstwem Giotta. W Wielkiej Brytanii podobają mu się stare drzewa i intryguje go angielska mentalność. W Hiszpanii opisuje dostojne kobiety w mantylach, przerażającą corridę oraz czyszczenie butów, które przybrało postać tańca lub obrzędu. Holandię odbiera jako przyjemny, malowniczy kraj, który z mieszczańskiego spokoju wyrwał Rembrandt. Skandynawia zadziwia go ufnością ludzi i rozległymi pustkowiami. Čapek zaś ujmuje poczuciem humoru i wrażliwością – aż chce się wyruszyć tak jak on: w podróż, której trasę wyznaczy ślepy los.
Karel Čapek (1890–1938) – jeden z najbardziej znanych czeskich pisarzy XX wieku. Prozaik, dramaturg i dziennikarz, doktor filozofii. Zasłynął jako humorysta (Bajki i przypowiastki, 1946), ale pisał też powieści realistyczne (Zwyczajne życie, 1934) i antyutopie (Fabryka absolutu, 1922; Krakatit, 1924; Inwazja jaszczurów, 1936). Zyskał również rozgłos jako fotograf amator – jego album Daszeńka, czyli żywot szczeniaka (1933) był najczęściej wydawaną książką w przedwojennej Czechosłowacji. Wraz z bratem Josefem wprowadził do języka słowo robot, użyte po raz pierwszy w sztuce RUR (1921).
wydanie: I
kategoria: literatura faktu
gatunek: reportaże
oprawa: twarda
format: 14,5 x 20,5 cm
liczba stron: 576
ISBN: 978-83-7414-931-0