Najlepsze dzieła sztuki odzwierciedlające dzieje Polski od końca średniowiecza do rozbiorów znajdą się na wystawie prezentowanej od 17 maja 2011 r. w Pałacu Królewskim w Madrycie. Ekspozycję Złote czasy Rzeczypospolitej przygotowało Muzeum Narodowe w Krakowie, a patronat honorowy nad nią objął król Juan Carlos. Król Hiszpanii patronuje też drugiej wystawie – Skarby hiszpańskiej Korony – przygotowanej także przez muzeum, a prezentowanej od 13 lipca w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie. Obie ekspozycje obrazują pewien okres w historii i obie uświetnią polskie przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej.
Złote czasy Rzeczypospolitej to wielka wystawa – 200 obiektów prezentowanych w 11 salach madryckiego pałacu. Zabytki pochodzą ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie, a także z innych polskich muzeów oraz z kościołów. W Hiszpanii pokazane zostaną m.in. obraz z początku XVI wieku, przedstawiający św. Stanisława, patrona Polski; renesansowy portret zbiorowy Jagiellonów, namalowany w warsztacie Łukasza Cranacha mł.; portret króla Stefana Batorego autorstwa Marcina Kobera. Niejednego zadziwi Taniec śmierci czy portrety trumienne. Goście królewskiego pałacu będą mogli zobaczyć arras z serii stanowiącej replikę cyklu Dziejów Noego, który po raz pierwszy został wykonany w Brukseli ok. 1550 r., dla króla Polski Zygmunta II Augusta Jagiellona i oprawę książki haftowaną w XVI wieku przez królową Annę Jagiellonkę. Na wystawie znajdzie się też gotyckie berło Uniwersytetu Jagiellońskiego, czy pierwsze wydanie dzieła Mikołaja Kopernika De revolutionibus orbium coelestium.
Wystawa Skarby hiszpańskiej Korony to z kolei pokaz wszystkiego najlepszego z Hiszpanii. Sto arcydzieł z lat 1470 – 1870 wypożyczyło Patrimonio Nacional de Espana – instytucja zarządzająca dobrami królewskiego dworu hiszpańskiego. To zabytki najwyższej klasy artystycznej, które stanowią krótki przewodnik po historii Hiszpanii. W Gmachu Głównym Muzeum zobaczyć będzie można m.in. sławne obrazy El Greca, Veronese’a, Tycjana, Tintoretta, Zurbarana, Ribery, Moralesa, Velasqueza, Goi. Szczególnie ważne są portrety namalowane przez Marcina Kobera, wyobrażające późniejszego króla Zygmunta III Wazę i Annę Marię Wazównę. Na wystawie znajdą się także znakomite dzieła rzemiosła artystycznego, srebra, zbroje, porcelana, szkło i meble.
Złote czasy Rzeczypospolitej
17 maja – październik 2011
Pałac Królewski w Madrycie
Skarby hiszpańskiej Korony
13 lipca – 17 października 2011
Gmach Główny, al. 3 Maja 1