W dniach od 21 do 31 licpa 2011 roku w ramach 11. MFF Era Nowe Horyzonty odbędzie się retrospektywa twórczości Bruno Dumonta.
Francuz Bruno Dumont, były nauczyciel filozofii, reżyser-samouk to nowohoryzontowy klasyk. Jego filmy od lat trafiają do programu głównego konkursu ENH. Wielokrotnie nagradzany, m.in. w Cannes, pozostaje outsiderem współczesnego kina. Raz uznawany za spadkobiercę mistrza francuskiej kinematografii – Roberta Bressona, innym razem umieszczany w kontrowersyjnym nurcie Nowego Francuskiego Ekstremizmu, wymyka się klasyfikacjom. Jego filmy, zbudowane przez prowincjonalne doświadczenie życia we flandryjskim Bailleul, dzięki minimalistycznej formie i nietradycyjnej narracji zyskują symboliczny ciężar.
Ich charakterystyczni bohaterowie, w których role wcielają się znalezieni na ulicy naturszczycy, są przede wszystkim reprezentantami rodzaju ludzkiego. Bo to właśnie pułapki człowieczeństwa znajdują się w centrum zainteresowania Dumonta. Jego kino zawsze jest wyzwaniem, walczy z przyzwyczajeniami odbiorczymi. Reżyser, świadomy ograniczeń aparatu pojęciowego, jakim dysponuje współczesna nauka o człowieku, konfrontuje widzów z tajemnicą. Pokazuje, jak bardzo jesteśmy bezradni wobec własnej, sprzecznej natury.
W programie retrospektywy znajdą się wszystkie filmy reżysera, począwszy od dojrzałego artystycznie debiutu Życie Jezusa (1997), nagrodzonego w Cannes Złotą Kamerą i nagrodą Jeana Vigo, Ludzkości (1999) z niezapomnianymi kreacjami Emmanuela Schotté i Séverine Caneele, przez Twentynine Palms (2003) – eksperymentalny horror nakręcony w USA, pełną przemocy Flandrię (2006), po mistyczną Hadewijch (2009).