19 kwietnia 2011 roku w godzinach 11.00-13.00 w Muzeum Etnograficznym w Krakowie dla mediów zostanie udostępnione Studium obiektu, nowa forma obcowania ze zbiorami Muzeum.
Studium obiektu w Muzeum Etnograficznym to miejsca, w którym będzie można zobaczyć eksponaty niedostępne na co dzień i rzadko wystawiane: zarówno przedmioty nam bliskie, jak i te z antypodów. W roku stulecia muzeum pokazane zostaną Rzeczy pierwsze, wybrane obiekty, które trafiły do Muzeum Etnograficznego w Krakowie w pierwszych dziesięciu latach jego działalności (1911-1921).
Rzeczy pierwsze czyli jakie? Podstawowe, fundamentalne, założycielskie? Pierwszorzędne, pierwszoplanowe, najważniejsze, najbardziej potrzebne? A może najstarsze, najgłębiej schowane, zapomniane? Jakie dzisiaj budzą uczucia, skojarzenia, emocje?
Znajdą się tu przedmioty powszedniego użytku, tak zwyczajne, że niemal niezauważalne i rzeczy przenoszące nas do innej rzeczywistości: teatru, zabawy, święta, sacrum. Okazy przywożone z dalekiego świata i pochwycone fragmenty bliskiej codzienności. Co łączy: malowane łóżko ze Skawiny, laski huculskie, dziecięcą kurtkę z rybich skór z Syberii, litewskie pisanki, lalkę z indonezyjskiego teatru marionetkowego, chińskie siodło, apteczkę tybetańską, katankę z Bronowic, konika z Jaworowa, harfę z Gabonu, zdjęcie z krakowskiego Rynku, obraz z Ukrainy, koszulę rosyjskiego jeńca?
Kluczem doboru prezentowanych obiektów, oprócz ram czasowych, są postaci darczyńców – znanych, mniej znanych i zupełnie anonimowych osób, które za sprawą ofiarowanych Muzeum zbiorów lub pojedynczych przedmiotów, stały się współtwórcami stuletniej historii MEK.
Każdy przedmiot jest punktem wyjścia do opowieści. O odwadze wyobraźni, naukowych pasjach, podróżach, odkryciach, dalekich wyprawach… O wojennych tułaczkach, zesłaniach, przymusowej emigracji… O społecznych zrywach, modach panujących na elitarnych salonach, fascynacji sztuką, zauroczeniu formą rzeczy wyjątkowych i powszechnych. O pokonywaniu własnych słabości, zmaganiach z przeciwnościami losu, niesieniu pomocy, filantropii i staraniach, by skrzeczącą rzeczywistość zmienić. O ciekawości świata, odkrywaniu jego różnorodności, inspirujących spotkaniach otwierających nowe horyzonty i trosce o zachowanie rozmaitych świadectw naszego życia.
\
19 kwietnia 2011 r., godz.11.00-13.00
Muzeum Etnograficzne w Krakowie