Nakładem Wydawnictwa Czarne ukazała się nowa książka pt. Most Geerta Maka.
Bohaterowie Maka to stali bywalcy mostu Galata – właściciel kramu z wkładkami do butów, sprzedawca książek, chłopiec handlujący papierosami, dziewczyna rozprowadzająca losy, stary tragarz, hiszpańska para na emeryturze. Rozmowy z nimi stają się dla holenderskiego pisarza pretekstem do wycieczek w czasie, które przybliżają nam fascynującą historię tego symbolu Stambułu. Losy życiowe pracujących na moście ludzi są papierkiem lakmusowym nastrojów społecznych wynikających z zamożności, wykształcenia czy wyemancypowania.
Wszystkich rezydentów mostu, barwnych i tak bardzo różnych, łączy niezwykłe poczucie dumy i honoru, podszyte tęsknotą za rodzinnymi stronami, z których przybyli, by zaznać lepszego życia. Wspólny jest także obraz Europejczyków, jaki tworzą sobie ci dawni mieszkańcy Bizancjum, rozdarci – jak Stambuł – między dwoma brzegami: bliską sercu Turcją i dalekim obyczajowo, lecz kuszącym Zachodem.
Nie ma chyba lepszej metafory współczesnej Turcji niż most: konstrukcja, która spina to, czego inaczej spiąć nie sposób. Każdy Turek ma w sobie takie mosty: między tym, co nowoczesne, a tradycją; tym, co religijne, a ateizmem; tym, co europejskie, a Orientem. I każdy Turek większość życia spędza, chodząc po tych swoich mostach tam i z powrotem.
Witold Szabłowski
Geert Ludzer Mak urodził się w 1946 roku w holenderskim mieście Vlaardingen. Jest historykiem i prawnikiem oraz cenionym na świecie pisarzem i dziennikarzem. Napisał kilkanaście książek, z których najważniejsze to: De engel van Amsterdam (1992), Een kleine geschiedenis van Amsterdam (1994), Hoe God verdween uit Jorwerd (1996) oraz De eeuw van mijn vader (1999). Po polsku ukazała się jego książka W Europie (2009). Mak jest laureatem Lipskiej Nagrody Literackiej dla Porozumienia Europejskiego 2008. Most to jego najnowsza książka (2007) poświęcona mostowi Galata łączącemu dwa brzegi Złotego Rogu w Stambule.
Przekład z języka niderlandzkiego Małgorzata Diederen-Woźniak
Wydanie I
Rok 2011
Format: 125×195 mm
Oprawa miękka, lakierowana, ze skrzydełkami
Liczba stron: 144
Projekt okładki: Agnieszka Pasierska/Pracownia Papierówka
Projekt typograficzny: Robert Oleś/d2d.pl
ISBN: 978-83-7536-247-3