Noc Muzeów, 14/15 maja 2011, w warszawskiej Galerii Milano rozpocznie się wernisażem prac Jacka Ziemińskiego. W trakcie wieczoru odbędzie się akcja malowania przez artystę obrazu oraz licytacja modułów powstałej pracy.
Na wystawie Linia biegnie kędy chce Jacek Ziemiński pokazuje cykl obrazów, w których to linia jest podstawowym środkiem wyrazu, choć jej barwa także ma dla niego duże znaczenie. Niemniej jednak to prawu linii autor poświęca ten cykl obrazów. W obrazach tych linie biegnąc w różne strony, przecinając się tworzą napięcia, ale też wytwarzają energię. Zresztą abstrakcyjne malarstwo Ziemińskiego jest bardzo energetyczne. W malarstwie artysty mamy do czynienia z jednej strony z redukcją formy, a z drugiej erupcją barw. Siatki linii, które budują konstrukcję obrazu oddają wyczuwalne emocje tworzenia – nie ma tu gry światła, fakturowości obrazu, ale jest emocja.
Autor tak komentuje swoje najnowsze obrazy:
Linia biegnie kędy chce i nikt i nic jej nie zatrzyma, nawet jak skończy się kadr, ona uparcie dąży dalej i nie mam nad nią żadnej władzy. Wiadomo, że się nie uda, ale próbować trzeba. Więc próbuję. Codziennie albo raz w tygodniu, albo jeszcze rzadziej, czasem robię dłuższe przerwy, a nawet o niej zapominam. To na nic. Zawsze wraca. Czy to obsesja? – nie, to zwyczajne malarstwo.
Jacek Ziemiński – urodził się w 1953 r w Warszawie. Ukończył studia na Wydziale Malarstwa warszawskiej ASP, uzyskując dyplom w pracowni prof. Jacka Sienickiego i aneks z grafiki w pracowni H. Chrostowskiej. Uczestnik ruchu Nowej Ekspresji w latach 80-tych. W stanie wojennym współorganizator niezależnych wystaw Świadectwo obecności (1982-1986). W latach 1982-89 asystent na Wydziale Malarstwa ASP. Początkowo tworzył malarstwo na pograniczu abstrakcji i sztuki figuratywnej. Później powstały prace o symbolicznym charakterze. W ostatnich latach maluje obrazy nawiązujące do form postimpresjonizmu oraz abstrakcji.
Jego prace wystawiane były w kolekcjach państwowych i prywatnych,. m.in. w: Muzeum Narodowym w Warszawie, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, warszawskiej Galerii Zachęta, Centrum Sztuki Studio, Knobel coll w Toronto, dr R. Tschógl coll. i S. Wiesenthal coll. w Wiedniu. Współpracuje stale z Galerią Milano w Warszawie i krakowskimi galeriami Zderzak i Nowa.
15/16 maja 2011 r.
Galeria Milano
ul. Waszyngtona 2a
Warszawa