Od 27 sierpnia do 2 września 2011 roku w Tczewie odbędą się warsztaty edukacyjne Anima Art. Zgłoszenia będą przyjmowane do 31 maja 2011 r.
Projekt zakłada spotkanie grupy animatorów kultury i pedagogów społecznych, którzy podczas interdyscyplinarnych warsztatów zapoznają się z terapeutyczną i społeczną rolą teatru. Celem projektu jest aktywizacja i inspiracja zachowań twórczych, rozwijanie ekspresji i kreatywności. Doświadczenie zdobyte podczas warsztatów posłuży w dalszej pracy z grupami młodzieży (domy kultury, szkoły, inne placówki wychowawcze).
Projekt obejmuje cykl 5 warsztatów, z których każdy zakończy się pokazem etiudy warsztatowej z udziałem publiczności:
1. Warsztat Paulo Alessandriego, scenografa i instruktor ekspresji ciała, absolwenta Rzymskiej Akademii Sztuk Pięknych, poświęcony będzie organizacji specyficznego ruchu scenicznego oraz budowaniu postaci w konwencji groteski. Praca będzie odbywać się w grupie, której inspiracją jest muzyka, a nie słowo, tematem zaś tragiczny epizod spalenia na stosie czarownic w średniowiecznej Hiszpanii. Od uczestników wymagana jest podstawowa znajomość języka angielskiego.
2. Warsztat Ingridy Vaitkiene, absolwentki Technikum Sztuki Użytkowej – kierunek Kowalstwo i Jubilerstwo oraz Akademii Sztuk Pięknych w Wilnie, w ramach którego powstanie instalacja scenograficzna skomponowana z materiałów porzuconych na śmietniku – butelek, starych bezużytecznych desek, szmat i cegieł. Będzie to trudna nauka wykorzystywania materiałów uznanych za bezużyteczne do celów artystycznych.
3. Warsztat Grzegorza Sowińskiego, projektanta form przemysłowych, absolwenta Wydziału Form Przemysłowych (obecnie Wydział Wzornictwa i Architektury Wnętrz) Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi, którego celem będzie wykonanie instalacji przestrzennej i przedmiotów użytkowych z nietypowego materiału, jakim są zużyte puszki, a zarazem uruchomienie wyobraźni i możliwości kreacyjnych tkwiących w uczestnikach spotkania.
4. Warsztat Ewy Tetlak – scenograf i projektantki kostiumów, absolwentki Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, będzie działaniem i próbą nadawania nowego życia przedmiotom, materiałom wykorzystanym, miejscom zdegradowanym, ja – porzuconemu. Warsztaty mają na celu umożliwienie wyrażenie osobistych przemyśleń i obserwacji w języku plastycznym, stworzenie elementów kostiumów, scenografii aby zaistniały jako pokaz lub działanie performatywne.
5. Warsztat Nikolaia Georgiewa – reżysera i absolwenta Uniwersytetu Sofijskiego i Akademii Teatralnej w Warszawie, poświęcony będzie happeningowi – instruktor wprowadzeniu uczestników w teorię, a także przeniesie zasady właściwe happeningowi w praktykę. Warsztat będzie polegał na treningu fizycznym i nauce budowania relacji pomiędzy aktorem – widzem oraz aktorem – przestrzeń.
Stowarzyszenie Integracji Humanistycznej Po-Most
ul. Wyszyńskiego 10
83-110 Tczew (woj. pomorskie)