Od 7 maja do 30 lipca 2011 roku w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu będzie można oglądać wystawę rodzinnego duetu – Ryszarda Mazura i jego córki Agnieszki pt. Metal–Mazur–Metal. Natura kutego żelaza.
Cykl lamp odzwierciedlających kolejne dni tygodnia, kute w metalu meble, naczynia, kwiaty to niektóre z prac, które składają się na tę wystawę. W sumie pokazanych zostanie 30 prac powstałych w latach 2008-2011.
Ryszard Mazur to najbardziej znany wrocławski artysta–kowal, jest autorem misternie kutych latarń, bram, krat na Starym Mieście. Jest jednym z nielicznych twórców używających w kuźni tradycyjnych technik, a także dawnych narzędzi, które często mają ponad 100 lat. To pozwala na osiągnięcie wyjątkowego artystycznego efektu.
Jak pisze w katalogu wystawy jej kurator, Jacek Bohdanowicz –
przecinanie stalowej płyty przy użyciu szlifierki jest czynnością wyłącznie mechaniczną. Ta sama czynność wykonywana ręcznie, siekierką kowalską lub przecinakiem jest żmudna, ale może okazać się także twórcza. Bruzdy pozostawione przez ostrze siekiery stanowią dodatkowy element dekoracyjny, swoisty ornament. Faktura powierzchni metalu w miejscu takiego przecięcia nabiera cech sztuki.
Ryszard Mazur stosuje również dość niezwykłą i mało znaną nawet wśród kowali metodę formowania metalu przy pomocy wody. Odkrył, że woda może czasem zastępować uderzenia młotem i właśnie w ten sposób tworzył elementy rzeźby Wrocławianin.
Agnieszka Mazur, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych (Wydział Malarstwa i Rzeźby), od kilku lat zajmuje się projektowaniem prac metalowych swojego ojca. Na wystawie można będzie zobaczyć jej lampy wolnostojące. Jest ich 7 i każdej z nich przypisany jest jeden dzień tygodnia oraz związane z nimi refleksje (Poniedziałek – moc, Środa – idąca, Piątek – w kąciku).
Wśród wystawianych w Muzeum Etnograficznym prac znajdą się między innymi: zestaw kominkowy, metalowe meble, naczynia ozdobne, kwiaty (pojedyncze i całe wiązanki), a nawet latarnia. Większość rzeźb Ryszarda Mazura to prace wykonywane na zamówienie – na wystawie pokazane zostaną ich miniatury lub fotografie.
Ryszard Mazur urodził się 3 października 1952 roku we Wrocławiu. Część dzieciństwa spędził na Podkarpaciu. Podstaw metaloplastyki i kowalstwa architektonicznego uczył się we wrocławskiej pracowni rzemieślniczej Jana Kalmuka. Od 1970 r. zajmuje się kowalstwem artystycznym. Dyplom czeladniczy zdobył w 1975 r. i niedługo potem założył swoją pierwszą pracownię. W 1993 r. prezydent Wrocławia nadał artyście honorowy tytułu Klucznika Miasta.
W następnych latach otrzymał kolejne nagrody i odznaczenia: w 1998 – odznaczenie Zasłużony Działacz Kultury (drugie otrzymał w 2001); w 1998 – Nagrodę Prezydenta Miasta Wrocławia; w 1999 – Srebrny Medal za Zasługi dla Rzemiosła Polskiego; w 2000 i 2003 – Złotą Odznakę Towarzystwa Miłośników Wrocławia; w 2005 – Srebrny Krzyż Zasługi przyznany przez prezydenta RP. Zdobył również dziesiątki nagród na wystawach i targach rzemiosł artystycznych oraz pokazach kucia.
Agnieszka Mazur urodziła się we Wrocławiu 6 września 1982 r. W 2001 r. ukończyła prywatne Autorskie Liceum Artystyczne (klasa o profilu wystawienniczym). Po krótkim epizodzie zaocznych studiów filozoficznych na Uniwersytecie Wrocławskim, rozpoczęła w 2002 r. studia na Akademii Sztuk Pięknych (Wydział Malarstwa i Rzeźby) w pracowni prof. Leona Podsiadły.
Próbowała rzeźby w drewnie i glinie, z czasem skoncentrowała się na papierze, a następnie na rzeźbie tworzonej przez dwa zupełnie odmienne materiały – metal i papier. Pracę dyplomową Próba zobaczenia widoku pełnoprzestrzennego w płaszczyźnie z podtytułem Metal + papier x 11 połączeń obroniła w 2007 r. Od kilku lat zajmuje się projektowaniem kutych prac swojego ojca.
Od 7 maja do 30 lipca 2011
Muzeum Etnograficzne
we Wrocławiu
1 komentarz
Piękne, twórcze dzieła sztuki, które odzwierciedlają nietypowe inspiracje artysty. Ciekawy i niesłychanie oryginalny pomysł z lampami, gdzie każda odzwierciedla inny dzień tygodnia. Każdy twórca ma swoje niestandardowe metody i pomysły świadczące w sposób jednoznaczny o posiadanym i uprawianym przez niego artystycznym kunszcie.