Od 4 do 9 lipca 2011 roku w Poznaniu będzie miała miejsce kolejna edycja maltafestiwal poznań 2011. Festiwal ten stanowi przegląd najciekawszych wydarzeń z zakresu sztuk performatywnych i obejmuje dziedziny sztuki takie, jak teatr, performance, muzyka i taniec.
Od 2010 roku centralne miejsce w programie maltafestival poznań zajmują wydarzenia prezentowane w ramach Idiomu. W ubiegłym roku tematem przewodnim festiwalu był teatr flamandzki, w obecnym – wykluczenie, zjawisko w dużej mierze idiomatyczne dla kultury zachodniej. Projekty stanowiące zrąb tegorocznego Idiomu to artystyczne emanacje problemu wykluczenia, rozumianego jako stan istnienia, w którym może znaleźć się każdy z nas.
O tym, jak do tematu wykluczenia odnoszą się wielcy i uznani, a jak, jedni z najciekawszych młodych twórców teatru europejskiego, będzie można przekonać się, oglądając najnowsze spektakle:
- Jan Fabre/TROUBLEYN – Prometheus Landscape II
- Compagnia Pippo Delbono – After the Battle
oraz przedstawienia
- Gisele Vienne – I Apologize i Jerk
- Kornéla Mundruczó – It Is Hard to Be a God
Jan Fabre powraca ze spektaklem diametralnie różnym od zeszłorocznego i odwołując się do mitu prometejskiego, stawia pytanie o ludzką wolność. Delbono wyobraża sobie koniec mrocznych czasów przepełnionych kontrastami, przemocą, korupcją i kłamstwem i zastanawia się nad tym, co dzieje się po bitwie. Vienne proponuje introspekcję w świadomie marginalizowane, zakazane obszary – pożądanie, śmierć i zbrodnię. Mundruczó obserwuje, z jednej strony determinację wykluczonych, z drugiej – obojętność przynależących.
Wszyscy ci twórcy są artystami totalnymi: łamią konwencje, przekraczają podziały, łączą różne dziedziny sztuki. Budują własny, rozpoznawalny i unikalny styl wypowiedzi. Zestawiając ich twórczość w jednej przestrzeni i czasie, maltafestival po raz kolejny proponuje wyjątkową dawkę wrażeń, doznań, refleksji i energetyzującej energii.
4–9 lipca 2011 roku
Poznań