Od maja do czerwca w Instytucie Grotowskiego odbędzie się przegląd filmowy poświęcony Pinie Bausch. W programie filmy dokumentalne, zapisy prób oraz spektakli. Przegląd zamkną wykłady badaczek twórczości Piny Bausch.
W związku z drugą rocznicą śmierci Piny Bausch, będzie miał miejsce dwumiesięczny przegląd filmów poświęcony twórczości tej wyjątkowej artystki. W programie m.in.: Pewnego dnia Pina zapytała…, Orfeusz i Eurydyka, Probe sacre, Święto wiosny. Przegląd zamkną wykłady badaczek twórczości Piny Bausch: Anny Królicy i Aleksandry Dziurosz.
Program:
- 5 maja (czwartek) godz. 18.00
Pewnego dnia Pina zapytała…
reż. Chantal Akermann
Francja/Belgia 1983
Czas trwania: 57 minut
Autorka dokumentu towarzyszyła Pinie Bausch i jej zespołowi Tanztheater Wuppertal podczas tournée w Niemczech, Włoszech i Francji. W filmie znajdują się fragmenty spektakli i prób, a przede wszystkim wypowiedzi aktorów Tanztheater oraz samej Piny Bausch.
- 19 maja (czwartek) godz. 18.00
Pina Bausch
reż. Anne Linsel
Niemcy 2006
Czas trwania: 43 minuty
Dokument o historii narodzin teatru tańca, o zrealizowanych spektaklach i współpracy z innymi artystami. Przed kamerą wypowiadają się tancerze m.in. Dominique Mercy, Regina Advento, Ruth Amarante, a także scenograf Peter Pabst i projektantka kostiumów Marion Cito, którzy przez dziesięciolecia towarzyszyli Pinie Bausch w pracy. Film został zrealizowany w Wenecji w Teatro La Fenice, w Lizbonie, Brukseli i Wuppertalu.
- 26 maja (czwartek) godz. 18.00
Orfeusz i Eurydyka
Pod dyrekcją i w choreografii Piny Bausch
Muzyka: Christoph Willibald Gluck (1714-1787)
Kostiumy: Rolf Borzik
Francja 2008
Czas trwania: 104 minuty
Historia śpiewaka Orfeusza zrozpaczonego po stracie swojej ukochanej żony Eurydyki. Pina Bausch zrealizowała operę-balet Orfeusz i Eurydyka według opery Glucka (w niemieckiej wersji językowej) najpierw w Wuppertalu w 1975 roku, a potem w 2005 roku z paryskim zespołem w Opéra Garnier. Spektakl zarejestrowany został w lutym 2008 roku (w oryginalnej scenografii i kostiumach Rolfa Borzika).
- 2 czerwca (czwartek) godz. 18.00
W poszukiwaniu tańca
reż. Patricia Corboud
Niemcy 1991
Czas trwania: 29 minut
Kiedy w 1973 roku Pina Bausch została dyrektorką baletu w Wuppertalu, nikt o niej nie słyszał. Od tego czasu ona i jej zespół zdobyli światową sławę. Tanztheater Wuppertal może pochwalić się około 50 tournée w ponad 20 krajach. Ten krótki dokument pokazuje, że pomimo międzynarodowego sukcesu, Pina Bausch nigdy nie odwróciła się od miasta, w którym rozpoczynała swoją karierę.
- 16 czerwca (czwartek) godz. 18.00
Probe Sacre
reż. Detlef Erler
Francja 1992
Czas trwania: 52 minuty
Zapis filmowy próby do spektaklu Święto wiosny. Przez niemal godzinę jesteśmy w sali prób teatru w Wuppertalu wyłącznie z choreografką i odtwórczynią głównej roli – Kyomi Ichidą. Dokument ujawnia wiele tajemnic teatru tańca Piny Bausch – pokazuje jak wielkim atlasem anatomii tańca jest ów teatr.
- 23 czerwca (czwartek) godz. 18.00
Święto wiosny
reż. Pina Bausch
Niemcy 2010
Czas trwania: 52’
Zapis filmowy przełomowego przedstawienia w karierze Piny Bausch. W 1975 roku Pina Bausch zaprezentowała własną wizję Święta wiosny, słynnego baletu Igora Strawińskiego. Niemiecka choreografka stawia naprzeciw siebie grupę tancerzy i tancerek. Pokryta torfem scena staje się miejscem zaciętej, wyczerpującej walki, którą zakończy złożenie ofiary.
Pina Bausch – urodzona 27 lipca 1940 roku, wybitna choreografka, tancerka, reżyserka. Realizowała widowiska na pograniczu baletu, dramatu i pantomimy. Ruch w jej teatrze był głównym nośnikiem narracji. Swoje dramatyczne i pełne ekspresji historie opowiadała niemal bez słów, żartobliwie twierdząc, że jeśli można o czymś opowiedzieć słowami, to po cóż do tego używać innych środków. Pina Bausch w centrum zainteresowania stawiała naturę ludzką oraz odwieczną walkę, jaką człowiek toczy z żywiołami, ze światem i z samym sobą. Jej tragiczne, niekiedy surrealistyczne opowieści nasycone były niespotykaną ekspresją.
Imponujący dorobek artystyczny Piny Bausch to zrealizowane od 1973 roku 42 autorskie przedstawienia, wśród nich Café Müller z muzyką Purcella (1978), Święto wiosny z muzyką Strawińskiego (1975), Arien z muzyką Mozarta i Beethovena oraz włoskimi ariami operowymi (1979), Walzer (1982), Palermo palermo (1989), Ein Trauerspiel (1994), Nefès (2003) wyprodukowane we współpracy z międzynarodowym Festiwalem Teatralnym w Istambule i najnowsze Sweet mambo (2008).
Teatr Piny Bausch występował w Polsce trzykrotnie: w 1987 roku we Wrocławiu na Festiwalu Teatru Otwartego, w 1998 roku w Warszawie na Międzynarodowych Spotkaniach Sztuki Akcji Rozdroże oraz ponownie we Wrocławiu na festiwalu Świat Miejscem Prawdy, w trakcie trwania którego, 30 czerwca 2009, dotarła smutna informacja o śmierci artystki. W hołdzie Pinie Bausch tancerze zespołu Tanztheater Wuppertal zagrali tego dnia spektakl Nefès.
- 29 czerwca (środa) godz. 17.00
Aleksandra Dziurosz
Twórczość Piny Bausch – fenomen na skalę światową
Aleksandra Dziurosz (ur.1981) – polska tancerka, reżyserka, nauczycielka tańca współczesnego, dyrektorka i choreografka Warszawskiego Teatru Tańca. W 2009 roku na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie uzyskała tytuł doktora sztuki w dyscyplinie artystycznej: rytmika i taniec. Wykładowczyni Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Akademii Muzycznej w Łodzi. Twórczyni ruchu scenicznego w spektaklach operowych i teatralnych takich jak: Lot nad kukułczym gniazdem (2009, Teatr Powszechny, Warszawa) czy Zbrodnia i kara (2008, Opera Kameralna, Warszawa) i wielu innych. Autorka książki Fenomen twórczości Piny Bausch.
- 30 czerwca (czwartek) godz. 17.00
Anna Królica
Pina Bausch: na przekór mitom
Anna Królica (ur. 1982) – z wykształcenia teatrolożka i rusycystka. Obecnie doktorantka UJ, prezes Fundacji PERFORMA, współzałożycielka portalu www.nowytaniec.pl. Poza krytyką taneczną zajmuje się teorią i historią tańca, szczególnie w jego polskim i niemieckim kontekście. Publikowała w „Kontekstach”, „Didaskaliach”, „Teatrze”, „Scenie” oraz www.kulturaenter.pl. Aktualnie pracuje nad zagadnieniem pamięci i ciała w Teatrze Śmierci Tadeusza Kantora i Tanztheater Wuppertal Piny Bausch.
Kino Teatralne
Piny Bausch | przegląd filmowy w Instytucie Grotowskiego
Sala Kinowa
Rynek-Ratusz 27
Wrocław