10 czerwca 2011 roku do polskich kin trafi film Emmanuelle Bercota pt.: Studentki. Sponsorzy lubią stosunki międzynarodowe…
Laura, 19-letnia studentka, pomimo pracy na pół etatu, nie jest w stanie opłacić rachunków za mieszkanie, jedzenie i studia. Sytuacja staje się na tyle ciężka, że zdesperowana dziewczyna odpowiada na ogłoszenie zamieszczone w Internecie: Joe, 50 letni mężczyzna, poszukuje studentki do fizycznych zbliżeń. 100 euro za godzinę. Laura decyduje się na ten jeden raz i trzy dni później ląduje w tanim hotelu z mężczyzną z ogłoszenia. Szybko zarobione pieniądze sprawiają, że dziewczyna wpada w pułapkę i zaczyna spotykać się z kolejnymi mężczyznami. Parkingi, skromne pokoje hotelowe i starsi mężczyźni – to tło sekretnego życia Laury, które zostało oddane bardzo realistycznie. Doświadczenia dziewczyny są wyjątkowo brutalne i niebezpieczne.
Film wywołał we Francji skandal i zmusił społeczeństwo francuskie do zwrócenia uwagi na coraz mocniej szerzące się zjawisko prostytucji wśród studentów. Emmanuelle Bercot drąży w swoim filmie problem, o którym jeszcze kilka lat temu raczej się nie mówiło: seks za pieniądze, nie tylko po to, by przeżyć, ale również w celu osiągnięcia – a później także utrzymania – pewnego poziomu życia. Historia dziewiętnastoletniej studentki staje się czymś więcej niż tylko przestrogą, a sam film skłania, by się zastanowić, w jakim kierunku zmierza współczesny świat. Scenariusz filmu powstał na podstawie książki napisanej przez młodą Francuzkę, która opisała w niej własne przeżycia. Autorka i bohaterka ukrywa się pod pseudonimem Laura D.
Uniwersytucja
Sponsorzy lubią stosunki międzynarodowe. Sponsorki zaś rekreację i turystykę. Warunek konieczny – ci sponsorowani muszą mieć indeks wyższej uczelni. To gwarantuje tani i schludny seks zakończony czasem konwersacją o teatrze. Krainę uniwersytucji penetrują dziś tysiące studentów. Co istotne, w uniwersytucję (pojęcie ukute przez socjologa) częściej wchodzą młodsi: studentki w wieku 21 lat (29 procent) i 20-letni studenci (32 procent). Starsi już rzadziej.
Fundacja Zobaczyć Człowieka z Krakowa przeprowadziła w poprzednich latach ankietę dotyczącą prostytucji w środowisku akademickim. Wynika z niej, że spośród 931 przebadanych studentów z prostytucji utrzymuje się 311 osób i że jest to drugie pod względem liczebności źródło utrzymania żaków. Pierwsze to pomoc rodziny.
Reżyser – Emmanuelle Bercot, urodzona 6 listopada 1967, francuska aktorka, scenarzystka i reżyser. Wybrana filmografia: Clément (2001), A Tout de Suite (2004), Backstage (2005), Studentki (2010), Poliss (2011).
Nagrody / Festiwale m.in:
2011 – 17. Festiwal Filmowy i Artystyczny Lato Filmów (Warszawa) – Panorama Kina Światowego
2011 – Franska Film Festivalen – pokazy specjalne
2010 – 17th Annual Black Harvest International Festival of Film and Video
2010 – Cannes Market 2010 – pokazy
2010 – 21. Espoo Ciné International Film Festival
Vivarto SP. z o.o. – film pt. Studentki
Tytuł orginału: Mes chères études
Scenariusz i reżyseria: Emmanuelle Bercot
Scenariusz na podstawie książki Laury D (pseudonim)
Zdjęcia: Anouchka de Williencourt , Thibault Grabherr
Muzyka: Frédéric Fortuny
Montaż: Julien Leloup
Producent: François Kraus, Denis Pineau-Valencienne
Obsada:
Déborah François – Laura
Mathieu Demy – Benjamin
Alain Cauchi – Joe
Benjamin Siksou – Manu