6 maja 2011 roku o godzinie 18.00 w Galerii Fundacji Atelier w Warszawie odbędzie się wernisaż wystawy Andrzeja Bieńkowskiego Gwasze po przejściach. Wystawa będzie czynna do 11 czerwca 2011 roku.
To wymaga wyjaśnienia; gwasze, czy autor po przejściach? Pewnie jedno i drugie. Nie malowałem przez ładnych kilka lat. Zajmowałem się pisaniem i fotografowaniem. Nie miało sensu powracanie do dawnego malarstwa. Co innego miałem w głowie, głównie pustkę. Postanowiłem to wykorzystać i powrócić do swoich malarskich błazeństw sprzed 40-tu lat. To było najłatwiejsze po długim milczeniu. Ale połączyłem je z moimi opowiadankami z książki Sprzedana Muzyka. Taki rodzaj komiksu, trochę śmiesznego, trochę głupiego, ale miałem poczucie luzu – wszystkie chwyty dozwolone. Tych kilka prac to właśnie namacalne dowody przejść.
Diabli wiedzą gdzie mnie to zaprowadzi. Miałem do czynienia z wieloma Guślarzami muzykantami, widziałem ich praktyki, przekazywanie wiedzy tajemnej. Chyba jest coś na rzeczy, bo w moich pracach jest kilka komiksów o ich praktykach czarnej magii.
Może moje prace teraz to zemsta skrzypków Guślarzy? Pokazałem sławnemu skrzypkowi radomskiemu jego portret, który zrobiłem dla Muzeum Kolberga. Obraził się i całą powrotną drogę siedział sztywno i ani się odezwał. Kiedy wysiadał, odwrócił się i powiedział: panie Bińkowski, to tam w muzeum, no te przedstawienie mnie to coś jest nie tak, nie tak. I odszedł obrażony. Wystawa w galerii Atelier jest konsekwencją tego wydarzenia, przed czym szanownych widzów lojalnie ostrzegam.
Andrzej Bieńkowski
Andrzej Bieńkowski (ur. 1946 w Warszawie) malarz, etnograf, pisarz. Jest profesorem na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, prowadzi pracownię malarstwa i rysunku. W 1980 roku rozpoczyna badania etnograficzne – projekt Muzyka Odnaleziona. Interesuje go wieś ze swoimi problemami, ale przede wszystkim muzyka, losy i kondycja muzykantów. Poszukuje instrumentów, odnawia je, rekonstruuje dawne kapele wiejskie. Dokumentuje początkowo w Radomskiem, Rawskim, Łódzkim, później także Lubelskim, od 2003 roku na Ukrainie, od 2010 na Białorusi. W trakcie swoich wypraw na wieś zgromadził wielkie prywatne archiwum etnograficzne, zawierające tysiące nagrań audio, wideo, zdjęć (w tym archiwalnych) oraz instrumentów.
Fundacja Atelier
ul. Foksal 11, II piętro
Warszawa