5 maja 2011 roku o godzinie 17.00 w Galerii Bałuckiej w Łodzi odbędzie się wernisaż wystawy Teodora Durskiego pt: Grafvideo. Wystawa jest prezentacją grafik artysty z 2009 roku.
Jak pisze Teodor Durski: Genezy powstania tej graficznej serii należy szukać w cyklu obrazów pt. Psyche, rozpoczętym w 2008 roku. Cykl portretów zaczął się od twarzy opasanej miękkimi wstążkami. W kolejnych portretach opakowanie zyskiwało coraz bardziej na znaczeniu, aż doszło do eliminacji modela. Kolejne portrety były już przedstawieniem tego, co zewnętrzne, obrazem opakowania. Modeli zastąpiły jedynie czarne sylwety, ślad po tym, że wcześniej istnieli.
Ta artystyczna idea została wykorzystana w wielkoformatowych grafikach przedstawiających personifikacje stron świata.
Charakterystyczne dla moich wcześniejszych prac akty zostały osłonięte, a geometryczne formy zastąpione przez miękkie opakowania. Możemy odnaleźć kształty tych postaci, obserwując wnikliwie splątane linie. Najważniejsze jest to, czego nie widzimy, co zakryte, czego na grafikach nie ma, czego możemy się jedynie domyślać. Prace opowiadają o pustce, stracie, o cienkiej granicy pomiędzy życiem i śmiercią, rzeczywistością i snem, i o nocy…
Teodor Durski – polski artysta, grafik, malarz, autor instalacji i prac wideo. Urodził się, mieszka i pracuje w Łodzi. Studiował na ASP im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi (1998-2003). W 2003 uzyskał dyplom z wyróżnieniem z zakresu projektowania dywanu i gobelinu poszerzony o malarstwo i grafikę.
Jest przede wszystkim twórcą wielobarwnych grafik przedstawiających charakterystycznie dla artysty przekształcone postacie ludzkie. Wielkoformatowe grafiki wykonane w technice serigrafii (obejmujące nawet całe sale wystawowe) są najbardziej znaną wizytówką artysty. Charakteryzuje je wyrazisty kontur, syntetyzm formy oraz intensywna kolorystyka – cechy bliższe plakatowi czy malarstwu niż tradycyjnej grafice.
Prace Durskiego wyróżnia dbałość o konstrukcję kompozycji i techniczną jakość wykonania. Grafiki te niosą ze sobą liczne konotacje semantyczne i możliwości interpretacyjne. Artysta tworzy w ostatnich latach również prace malarskie o bardzo zbliżonych cechach, w których nowością jest wprowadzenie elementów autoportretu (cykl portretów trumiennych).
Od 5 do 29 maja 2011 roku
Galeria Bałucka
Ul. Stary Rynek 2
Łódź