Od 9 do 20 maja 2011 w Domu Spotkań z Historią przy współpracy z Fundacją im. Heinricha Bölla odbywać się będzie wystawa fotograficzna Ulica Entuzjastów oraz towarzyszące jej wydarzenia.
Wystawa została zorganizowana z okazji 25. rocznicy katastrofy w Czarnobylu i pokazuje historię powstania, rozwoju i upadku miasta Prypeć, zbudowanego dla pracowników elektrowni czarnobylskiej. Jedna z ulic Prypeci nosi nazwę Ulicy Entuzjastów, która nawiązuje do ówczesnej fascynacji energią atomową, a jednocześnie historycznego entuzjazmu z okresu sowieckiej industrializacji.
Ulica Entuzjastów składa się z trzech części. Pierwsza przedstawia opustoszałe miasto Prypeć w obiektywach dwóch wyjątkowych fotografów: Robert Polidori, który skupia się na zniszczeniu i rozkładzie, dokumentując miejsca oraz Andreja Kremenczuk’a, który poszukuje ludzi.
Część druga prezentuje miasto Prypeć przed upadkiem – wiarę w siłę postępu, sowiecki kraj nieograniczonych możliwości. W tej części zaprezentowane są historyczne plakaty z początków ery energii atomowej, film dokumentalny o budowie elektrowni w Czarnobylu i miasta Prypeć.
Ostatnią, zamykającą częścią jest seria eko-plakatów, w której na pytanie o skutki Czarnobyla odpowiedzi próbuje udzielić Oleh Weklenko z Charkowa i jego współpracownicy, poprzez odbywające się od 1991 roku Międzynarodowe Triennale Eko-Plakatów.
Prypeć–to modelowe sowieckie miasto, z 48 tysiącami mieszkańców, odległe o cztery i pół kilometra od elektrowni. Jego historia zakończyła się po zaledwie 16 latach, wraz z ewakuacją wszystkich mieszkańców. 26 kwietnia 1986 roku wybuchł reaktor atomowy w Czarnobylu. Katastrofa przerwała marzenie o wielkości i ukazała słabości systemu – historia miasta Prypeć zakończyła się gwałtownie, a wraz z nią pewien etap cywilizacji. Nie tylko część Ukrainy, Białorusi i Rosji uległa napromieniowaniu – radioaktywna chmura pojawiła się również nad resztą Europy. Katastrofa ta miała jednak wymiar nie jedynie ekologiczny; nieodwołalnie zatrzymany został również rozwój kultury całego regionu. Od tamtej pory miasto jest opustoszałe.
Program wydarzeń:
- 9 maja godz. 18.00 -Wernisaż wystawy Ulica Entuzjastów, spotkanie z ukraińskim pisarzem Serhijem Żadanem i rozmowa z dziennikarzem Marcinem Wojciechowskim.
- 10 maja godz. 18.00 Debata panelowa Elektrownia jądrowa za twoim płotem- jak rozmawiać o atomie? Jak uwzględnić perspektywę „zwykłego człowieka” w rozważaniach strategicznych dotyczących przyszłości polityki energetycznej, nie uciekając się ani do propagandy, ani do emocji? Dlaczego w naszym kraju debata społeczna o energetyce jądrowej właściwie nie istnieje?
- 14 maja godz. 19.00 -01.00 Noc Stalkerów. Specjalny blok programowy towarzyszący wystawie.
godz. 16.00 pokaz filmu Stalker, reż. Andrei Tarkovsky
godz. 19.00 -01.00 Czarnobyl – science and fiction – koncerty, pokazy i prezentacje
- 17 maja godz. 18.00 Chernobyl Forever, reż. Allain de Halleux – pokaz filmu i spotkanie z reżyserem.
Od 9 do 20 maja 2011 roku
Dom Spotkań z Historią
Ul. Karowa 20
Warszawa