14 maja 2011 roku o godzinie 17.30 w Galerii Sztuki Współczesnej Platon we Wrocławiu odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa Krzysztofa Musiała O nim.
Krzysztof Musiał to artysta związany na co dzień z Poznaniem. Jego prace można zobaczyć nie tylko w Polsce, ale również na prestiżowych pokazach europejskich. Zuzanna Jędrzejewska twierdzi, że jego twórczość stała się swoistym towarem eksportowym polskiego malarstwa współczesnego, o czym najlepiej świadczy fakt, iż obrazy artysty prezentowane były w galeriach Anglii (The Bloxham Galleries, Young Polish Art 2005 – Londyn) , Niemiec (Wystawa Polskiej Sztuki Współczesnej, w ramach programu KulturSommer – Schleswig-Holstein – Pinneberg), Danii (Lys Over Lolland – Ridehuset), Hiszpanii (Instistuto Barceloned de Arte Reial Cercle Artistic). Działalność Musiała wyróżniona została również przez środowiska artystyczne w Kompasie Młodej Sztuki 2009 – rankingu najlepszych polskich artystów.
Prezentowana w Platonie wystawa O nim przyjechała do Wrocławia z warszawskiej Galerii Elektor mieszczącej się w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki, gdzie cieszyła się dużym zainteresowaniem. Ekspozycja ta obejmuje ponad dwadzieścia prac, które odznaczają się charakterystycznym dla Musiała typem ekspresji, przywołującym na myśl z jednej strony estetykę ulicznego szablonu, a z drugiej kolorowe wariacje na temat codziennego życia, zakomponowane w pozornie przypadkowym kadrze. Bohaterowie prac Musiała są bardzo dynamiczni, a ich ekspresja potęgowana jest przez śmiałe zestawienia kolorystyczne, geometryczne tła i zdecydowane kontury.
Głównym motywem jego twórczości jest osadzony w niedopowiedzianych okolicznościach człowiek, często poddany fragmentaryzacji, co w konsekwencji daje wrażenie efektu non finito. Poprzez traktowanie postaci ludzkiej sylwetowo i niedookreślanie jej twarzy, artysta pozbawia ją znamion indywidualności. Konstruuje świat, w którego centrum znajduje się istota ludzka, z jednej strony bardzo zuniwersalizowana, a z drugiej wyjątkowa, gdyż – jak sam mówi – natchnieniem jest jego syn, którego funkcjonowanie w rzeczywistości dostarcza mu nieustannej inspiracji.
Jak słusznie zauważa Ewa Obrębowska-Piasecka Perspektywa, przypisana dziecięcemu oglądowi świata wprowadza do obrazów pewien niepokój. Płótna rozpadają się przy tym zwykle na kilka epizodów: czasem zdaje się, że sytuacje się po prostu multiplikują, ale to złudzenie – w kolejnych kadrach następują przecież zawsze jakieś drobne przesunięcia: to nie mechaniczne odbitki, ale nowe warstwy farby, nowe pociągnięcia pędzlem. Nawet jeżeli nic się nie dzieje, to czas przecież mija. Co sekundę. Z tych sekund, tych fragmentów, mgnień buduje się pełniejszy obraz świata. Pełniejszy, ale wciąż niepełny.
Krzysztof Musiał urodził się 29 lutego 1972 w Słubicach. W 2001 roku ukończył WSSS w Poznaniu. Uzyskał dyplom z wyróżnieniem z malarstwa u profesora Jana Świtki oraz aneks z malarstwa ściennego w pracowni profesora Macieja Łubowskiego. Jest ponadto absolwentem Wydziału Edukacji Artystycznej ASP w Poznaniu (2003).
Wernisaż: 14 maja 2011 roku o godzinie 17.30
Wystawa będzie czynna do 18 czerwca 2011 roku.
Galeria Sztuki Współczesnej Platon
U.Krupnicza 13
50-075 Wrocław