19 maja 2011 roku o godzinie 19.00 w Galerii CK Agora we Wrocławiu odbędzie się otwarcie wystawy Piotra Flądro i Kamila Stańczaka pt. Co budzi lęk, samo drży ze strachu. Wystawę można oglądać do 13 czerwca 2011.
Wystawa jest opowieścią o irracjonalnym strachu, nieokiełznanym lęku przed tym, co nieznane, przed tym, co nieokreślone, co obce, inne. Piotr Flądro i Kamil Stańczak zaprezentują w Galerii w CK Agora obiekty ukazujące mroczną stronę natury, która ulega zmodyfikowaniu w wyniku interwencji człowieka.
Kamil w instalacji Stado pokaże obiekty wyprowadzone niejako ze swojego naturalnego środowiska w przestrzeń galerii, a przy tym przekształcone w sztuczne przedmioty, zastępniki rzeczywistości, ukazujące jej scenograficzny charakter. Piotr zaprezentuje serię obiektów-rzeźb oraz obrazy, których tematem przewodnim jest niepokój, jaki wzbudza przyszłość, powiązana z rozwojem technologii i eksperymentami naukowymi dokonywanymi na żywych organizmach.
Artyści, wywodzący się z różnych środowisk (Wrocław/ Lublin) wspólnie dadzą odbiorcy odczuć to, co Rudolf Otto nazwał uczuciem numinosum, połączenia holy (strefa sacrum, świętości) z unclean (to, co nieczyste, zakazane, naznaczone skazą). Obiekty pokazane na wystawie, której mottem są słowa łacińskiej sentencji Acerrimas feras umbra et vox et odor insolitus exagitat; quidquid terret, et trepidat (Najokrutniejsze zwierzęta niepokoi nawet cień i odgłos i zapach nieznany; to, co budzi lęk, samo drży ze strachu), wzbudzają fascynację, jednocześnie przerażając, wprowadzają w konsternację i zaciekawienie.
Niezdrowe zainteresowanie, jakie generują figury zwierząt Piotra Flądro oraz instalacja Stado autorstwa Kamila Stańczaka, ma być punktem wyjścia do refleksji nad lękiem i trwogą w sensie uniwersalnym: dlaczego coś, co jest nieznane nas pociąga, ale w tym samym czasie odpycha? dlaczego boimy się tego, co inne, nieznane? dokąd doprowadzą nas eksperymenty ingerujące w przyrodę?
Piotr Adam Flądro ur. , absolwent ASP we Wrocławiu, Wydział Ceramiki i Szkła. Tworzy malarstwo i obiekty o nieznanej proweniencji.
Ważniejsze wystawy:
Linia Y, galeria appendix2/Warszawa, 2010
udział w XXXIV Międzynarodowym Sympozjum Porcelana inaczej, Wałbrzych
Flądro-Sośniak, galeria studencka EMDES/Wrocław, 2009
Podwodny Wrocław, Browar Mieszczański/Wrocław
Rozmówki Polsko-Polskie, BCK /Brzeg, 2006
BAZAR SZTUKI, Galeria na Czystej/Wrocław, 2005
udział w III edycji Survivalu, Browar Mieszczański/Wrocław
Stypendysta Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Młoda Polska 2011.
Kamil Stańczak ur. w 1980 roku w Puławach. W latach 1999-2004 studiował na Wydziale artystycznym na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie. Dyplom z malarstwa uzyskał w pracowni prof. Stanisława Żukowskiego w 2004 roku. Zajmuje się malarstwem, instalacją, konstruuje specyficzne obiekty strukturalne i kinetyczne maszyny o bliżej nieokreślonym przeznaczeniu. Pracuje na macierzystej uczelni.
Ma w swoim dorobku m.in. W 2005 roku udział w Novej Białej w Galerii Białej w Lublinie, w VI Krajowej Wystawie Malarstwa Młodych w Galerii Awangarda we Wrocławiu, Kunstmiroffsky w Galerii Kordegarda w Warszawie, a w 2006 roku uczestniczył w Konst Massan w Sztokholmie, VI Biennale Sztuki Sacrum w Częstochowie, Białej strefie w Galerii Austriackiej w Warszawie, w wystawie Malarstwo polskie XXI wieku w Galerii Zachęta w Warszawie.
Wernisaż: 19 maja 2011, godz.19.00
wystawa czynna do 13 czerwca
Galeria CK Agora
ul. Serbska 5a
51-111 Wrocław