Majowy numer miesięcznika Odra ma szczególny charakter. To właśnie w tym miesiącu pismo świętuje jubileusz swojego 50-lecia, dlatego też normalnej edycji towarzyszy zeszyt specjalny, który w skrócie obrazuje półwieczną historię wrocławskiego periodyku społeczno-kulturalnego. Jest to historia opowiedziana nie poprzez analizy czy wspomnienia, lecz za pomocą 50 publikacji wybranych z archiwalnych numerów.
Głównym bohaterami numeru piątego są Czesław Miłosz i Jerzy Pomianowski. Blok tekstów poświęconych pierwszemu z nich towarzyszy ogólnopolskim obchodom Roku Miłosza w setną rocznicę urodzin poety. Koncentrują się one przede wszystkim na zagranicznej recepcji twórczości poety: Charles Kraszewski bada ją na gruncie Stanów Zjednoczonych, Luis Ferdinand Helbig – w Niemczech, a Pietro Citati we Włoszech. W numerze znalazł się także zapis rozmowy, jaką z Miłoszem przeprowadził Sergiusz Sterna-Wachowiak, a także dwa listy skierowane do węgierskiego slawisty Georgiego Gömöri, udostępnione przez adresata.
Jerzy Pomianowski z kolei jest laureatem dorocznej Nagrody Odry, którą redakcja przyznała temu pisarzowi, tłumaczowi literatury rosyjskiej i eseiście w uznaniu jego zasług dla kultury polskiej, kształtowania jej w duchu wolności, troski o sprawy publiczne, tolerancji i dialogu z narodami sąsiednimi. O nowym odrzańskim laureacie pisze profesor Andrzej de Lazari.
Ponadto w numerze: Ludwik Flaszen wspomina Andrzeja Kijowskiego, Andrzej Szahaj zachęca do tego, aby uczyć się od Szwedów, Tomasz Kozłowski analizuje programy typu talent show, a Eugeniusz Knapik i Krzysztof Droba rozmawiają o Henryku Mikołaju Góreckim.
Natomiast w edycji specjalnej zaprezentowani zostali: Hanna Krall, Kazimierz Moczarski, Jerzy Grotowski, Tadeusz Różewicz, Wisława Szymborska, Miron Białoszewski, Kornel Filipowicz, Rafał Wojaczek, Hugo Steinhaus, Ryszard Przybylski, Stanisław Lem, Melchior Wańkowicz, Jerzy Szacki, Józef Kozielecki i wielu, wielu innych wspaniałych pisarzy oraz publicystów, dzięki którym Odra znalazła trwałe miejsce na kulturalnej mapie Polski.
Połączone ze sobą numery kosztują jedynie symboliczną złotówkę więcej. Pismo można nabyć w salonach Empiku, sieci Ruch, księgarniach i w wybranych placówkach na terenie całego kraju.