W nocy z 14 na 15 maja 2011 roku (od godziny 18.00 do 24.00) w Galerii Sztuki BWA w Olsztynie odbędzie się Noc Muzeów: pokaz filmów pod patronatem galerii lokal_30, koncert, rzeźba i happening Katarzyny Łyszkowskiej Każdy może mieć Porsche!
W programie Nocy Muzeów w Galerii BWA:
18.00 – 24.00 Pokaz filmów pod patronatem warszawskiej galerii lokal_30
- Tomasz Kozak, Song of Sublime, 2008, 11 min
Tomasz Kozak jest twórcą filmów found footage, malarzem, eseistą. Song of Sublime to znakomita kompilacja współczesnych filmów katastroficznych i precyzyjnie dobranej muzyki. Chodziło mi – w filmie – o zwrócenie uwagi widza na wszechobecność patosu w kinie współczesnym, a co za tym idzie, na niezbywalność tego fenomenu w strukturze kolektywnej wyobraźni – przekonuje artysta na łamach swojego bloga.
- Reynold Reynolds, Six Easy Pieces, 2010, 10 min
Reynolds to jeden z bardziej cenionych amerykańskich artystów poruszający się na pograniczu sztuki i filmu. Film Six Easy Pieces powstał na podstawie książki Richarda P. Feynmana Six Easy Pieces: Essentials of physics explained by its most brilliant teacher. Reynolds skupiając się na zagadnieniach przestrzeni oraz czasu, łączy sztukę i naukę odnosząc się do epoki, kiedy te dwie dziedziny nie były sobie tak odległe, a artysta, bywał też jednocześnie naukowcem.
- Alicja Żebrowska, Wszyscy jesteśmy chorzy na samych siebie, 2004, 15 min
Jedna z najbardziej fascynujących i kontrowersyjnych postaci polskiej sztuki wideo. Film z akcji w londyńskim metrze, podczas której nagabywani przez artystkę pasażerowie zgadzają się lub nie spełnić jej prostą prośbę potrzymania na chwilę kartki z tytułowym napisem, staje się metaforyczną opowieścią o wspólnej podróży obcych, przypadkowych ludzi, którym czasem udaje się nawiązać ze sobą kontakt.
Kącik polskich lat siedemdziesiątych:
- Anna Baumgart, Prawdziwe? (Miś), 2001, 3 min
Artystka zajmująca się przede wszystkim wideo, instalacją i rzeźbą. W pracy Prawdziwe? (Miś), poprzez prosty zabieg wmontowania swojej twarzy w miejsce twarzy głównej bohaterki kultowego filmu Stanisława Barei realizuje kobiecy sen o sławie, wielkiej urodzie, wzbudzaniu podziwu, byciu romantyczną kochanką lub wybranką mężczyzny spełniającego wszystkie zachcianki swojej partnerki.
- Zuzanna Janin, Majka z filmu, 2010, 14 min
Artystka jest autorką wideo, rzeźb, instalacji oraz akcji performatywnych. Janin zaadaptowała format serialu telewizyjnego opierając się na Szaleństwach Majki Skowron, kultowej produkcji kina młodzieżowego lat 70., cytatach z ikonicznych produkcji filmowych ostatnich 40 lat oraz współczesnych dokrętkach – rozmowach z filozofami i ludźmi dialogu społecznego.
18.00 Katarzyna Łyszkowska – Każdy może mieć Porsche! – rzeźba, happening w atrium BWA
Pod osłoną nocy poczuj luksus mocy!
Mocy posiadania czerwonego drania…
Dziś każdego będzie stać, dzisiaj każdy może mieć…
Wszyscy razem więc rysujmy, rozetrzyjmy, zarysujmy,
naszkicujmy świateł serię, obrysujmy karoserię,
a refleksy potraktujmy refleksyjnie, albo biernie…
dajmy dzisiaj w luksus susa… lub…
odjedźmy do lamusa…
Katarzyna Łyszkowska
20.00 Pleq – koncert pod kopułą Planetarium
Pleq to autorski projekt Bartosza Dziadosza – reprezentanta eksperymentalnego nurtu w muzyce elektronicznej, twórcy nowego gatunku; sam określa go jako Glitch & Melancholy. Artysta podbił już serca fanów ambitnej elektroniki w Europie i na innych kontynentach, a obecnie święci triumfy w Polsce za sprawą m.in świetnych występów na ubiegłorocznych festiwalach: Open’erze, Warsaw Summer Jazz Days, czy Seven Festival.
Muzykę Pleqa trudno jednoznacznie zdefiniować. Często posługuje się techniką samplingu przetwarzając dźwięki z otoczenia. Tworzy utwory kontemplacyjne i medytacyjne, skłaniające do myślenia, zachęcające by zatrzymać się i odbyć podróż do wnętrza siebie.
Ponadto:
18.00–24.00 wyprzedaż wydawnictw BWA
14/15 maja 2011, godz. 18.00–24.00
BWA Galeria Sztuki w Olsztynie
Al. Marszałka J. Piłsudskiego 38
10-450 Olsztyn