Od 16 do 18 maja 2011 roku w Świetlicy Krytyki Politycznej w Gdańsku odbędą się pokazy trzech filmów pt.: Grabavica, Moskitiera oraz Zakazane miłości.
- Poniedziałek 16 maja o godz. 19.00 w ramach gdańskiego Festiwalu Slawistyki pokaz filmu Grabavica. Prelekcję wygłosi Zuzanna Głowacka.
- Wtorek 17 maja o godz. 19.00 przedpremierowy pokaz filmu Moskitiera.
- Środę 18 maja o godz. 19.00 rozmowa wokół książki Zakazane miłości z udziałem współautorki Marty Konarzewskiej i pisarki Izabeli Filipiak.
Grbavica w ramach Festiwalu Slawistyki
Film bośniackiej reżyserki Jasmili Žbanić to opowieść o współczesnej, niepełnej rodzinie i jednocześnie poruszające studium pamięci i zapomnienia o cierpieniu, o bólu, o niemożności pogodzenia się z doznanymi krzywdami ofiar wojny na Bałkanach. Przypomina jeden ze wstydliwych epizodów tej wojny – gwałty dokonywane przez serbskich żołnierzy na więzionych w obozach bośniackich kobietach.
Film zdobył Złotego Niedźwiedzia na festiwalu w Berlinie, był również nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej w kategorii najlepszy film i najlepsza aktorka pierwszoplanowa. Jasmila Žbanić zdobyła nagrodę za reżyserię na festiwalu Sundance. Podczas prelekcji poruszony zostanie temat recepcji filmu oraz medialno-politycznej burzy, jaką wywołał.
Moskitiera w Kinie Zaangażowanym
Czarna komedia absurdu, w której bohaterowie uwięzieni są w małym świecie jaki sobie stworzyli. W reakcji na małżeński kryzys rodziców, piętnastoletni Luis przestaje mówić. Zaczyna znosić do domu bezpańskie psy i koty. Liczba zwierząt nieustannie rośnie, poważnie utrudniając życie katalońskiej rodziny, zmuszając jej członków do podjęcia niestandardowych kroków…
W roli niemej babci Geraldine Chaplin. Postać grana przez Chaplin jest jak jeden z przygarniętych psów – jest jedzenie, jest picie, jest toaleta – na tym wspólne życie się kończy.
Hiszpan śledzi losy zwyczajnej rodziny z klasy średniej. Portretuje męża ogarniętego kryzysem wieku średniego, żonę rozpaczliwie błagającą o bliskość, syna borykającego się z problemami dojrzewania. Pokazuje rozpad więzi, nieumiejętność budowania trwałych związków, niemożność wyrażania emocji. Tworzy satyrę na temat współczesnych związków międzyludzkich.
Pod względem absurdalności i sytuacyjnego dziwactwa Moskitiera to dzieło niezwykłe. Reżyser z perwersji i irracjonalności stworzył nową wizję normalności, drwiąc sobie w ten sposób z ludzkich przywar i słabości.
Zakazane miłości
Spotkanie wokół książki Marty Konarzewskiej i Piotra Pacewicza, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Krytyki Politycznej.
O strategiach znoszenia społecznych zakazów na uczucia łączące ludzi i nakazów konstruowania wybranych tożsamości rozmawiać będą: współautorka książki Marta Konarzewska i pisarka Izabela Filipiak. Prowadzenie: Marcin Chałupka (KP).
Każdy ma takie same prawo do wolności, miłości i seksu, bez względu na to, jaki typ seksualność wyraża i z jakiego powodu. Dozgonnie wierny monogamiczny gej, zmieniająca co noc partnerki lesbijka, osoba zaangażowana w relacje BDSM, fantazyjnie ubrany trans, osoby hetero w domach poligamicznych, biseksualistka, która kocha raz dziewczynę, raz chłopca – to wszystko obywatele tego świata i tego kraju.
Dwadzieścia lat po demokratycznym przełomie wciąż odmawia im się równouprawnienia. Odmienne zwyczaje, style życia i miłosne wzorce spychane są do podziemia – albo do getta prywatności. Leczyć ich – mówią ekstremiści. Rób to w domu, po kryjomu – mówią konserwatyści mieniący się liberałami. Marcie Konarzewskiej i Piotrowi Pacewiczowi opowiadają, jak tęsknią, cierpią, pragną i nienawidzą. Co daje rozkosz, a co boli. Każda z rozmów opowiada inną prawdę o miłości.
Od 16 do 19 maja
godz. 19.00
Świetlica w Trójmieście
ul. Nowe Ogrody 35 (II piętro)
Gdańsk