Od 14 maja do 25 września 2011 roku w Muzeum w Bielsku-Białej będzie czynna wystawa fragmentu wieka sarkofagu egipskiego W krainie umarłych, 14 maja odbędzie się otwarcie wystawy 2011 rokiem Powstań Śląskich. 90. rocznica wybuchu III Powstania Śląskiego. Można oglądać również wystawę Julian Fałat – śląski epizod. Ponadto Muzeum przygotowuje cykl spotkań Ślady obecności.
Ekspozycja W krainie umarłych – wystawa fragmentu wieka sarkofagu egipskiego ze zbiorów Muzeum w Bielsku-Białej to prezentacja niezwykle interesującego eksponatu związanego z ze światem wierzeń pozagrobowych starożytnych Egipcjan. Jest to górna partia drewnianego wieka sarkofagu antropoidalnego z czasów XXVI dynastii (VII w. przed Chrystusem). Eksponat ten zostanie po raz pierwszy zaprezentowany w bielskim Muzeum po specjalistycznej konserwacji przeprowadzonej w Muzeum Narodowym w Warszawie.
Fragment wieka ma znacznie startą polichromię, kolor na twarzy zachował się jednak dobrze, jak również ekspresyjne, inkrustowane oczy (lewe jest uzupełnione). Właśnie w czasach XXVI dynastii pojawiła się grupa sarkofagów antropoidalnych z malowanymi na zielono twarzami i wielkimi, spłaszczonymi nieco od góry perukami. Zielony kolor wyrażał utożsamienie zmarłego z bogiem zmarłych Ozyrysem, często przedstawianym z takim kolorem skóry. Zieleń oznaczała nadzieję odrodzenia, była kolorem życia i zwycięstwa nad śmiercią.
Galeria Wystaw Czasowych
Otwarcie wystawy w Noc Muzeów 14 maja 2011
Wystawa czynna: od 14 maja 2011 do 25 września 2011
Wystawę 2011 rokiem Powstań Śląskich. 90. rocznica wybuchu III Powstania Śląskiego można oglądać od 1 maja 2011 roku. Na rok 2011 przypada 90. rocznica wybuchu III Powstania Śląskiego, które przywróciło część Górnego Śląska Polsce. Muzeum w Bielsku-Białej z tej okazji przygotowało w Galerii Zamkowej wystawę ze zbiorów własnych.
Wystawa czynna: od 01 maja 2011 do 31 sierpnia 2011
Wpisując się w obchody Dni Województwa Śląskiego. Muzeum przygotowało w swoim oddziale wystawę Julian Fałat – śląski epizod, zaś dla młodzieży szkolnej, w ramach oferty edukacyjnej, lekcję muzealną omawiającą bystrzański okres malarza. Fałatówkę można odwiedzać w okresie maj – grudzień 2011 roku.
Muzeum w Bielsku-Białej – Willa Juliana Fałata w Bystrej
Wystawa czynna: od 01 maja 2011 do 31 maja 2011
W Muzeum Techniki i Włókiennictwa, Oddział Muzeum w Bielsku-Białej odbywa się cykl spotkań zatytułowany: Ślady obecności, towarzyszący wystawie Oblicza Bielska-Białej. Twórcy ikonografii miasta. Prace ze zbiorów Muzeum w Bielsku-Białej.
Celem spotkań jest przybliżenie sylwetek wybranych twórców ikonografii miasta. Bohaterem każdego spotkania będzie inny nieżyjący artysta, grupa osób lub wydawcy kart pocztowych. Ludzi, którzy twórczo zapisali się w historii życia artystycznego i kulturalnego Bielska-Białej, przedstawią nie tylko historycy, historycy sztuki czy etnografowie, ale przede wszystkim przypomną o nich zaproszeni goście poprzez rodzinne opowieści, wspomnienia znajomych i anegdoty przyjaciół. Uzupełnieniem słów są różnego typu prezentacje i pokazy.
Najbliższe spotkanie, 25 maja 2011, będzie dotyczyło Stanisława Szpinetera (1906-1997). Spotkania odbywają się w cyklu co dwa tygodnie, zawsze w środę o godzinie 17.30, w przestrzeni wystawy, której towarzyszą.
Galeria MT – Muzeum Techniki i Włókiennictwa, Oddział Muzeum w Bielsku-Białej, pl. Żwirki i Wigury 8.
Koordynator cyklu: Teresa Dudek Bujarek, wg pomysłu prof. Michała Klisia.
W okresie wakacyjnym planowane są kolejne spotkania.
Ekspozycja W krainie umarłych – wystawa fragmentu wieka sarkofagu egipskiego ze zbiorów Muzeum w Bielsku-Białej
Galeria Wystaw Czasowych Muzeum w Bielsku-Białej
Otwarcie wystawy: 14 maja 2011 r.
Wystawa czynna: od 14 maja 2011 do 25 września 2011
Wystawa 2011 rokiem Powstań Śląskich. 90. rocznica wybuchu III Powstania Śląskiego
Wystawa czynna: od 01 maja 2011 do 31 sierpnia 2011
wystawę Julian Fałat – śląski epizod
Muzeum w Bielsku-Białej – Willa Juliana Fałata w Bystrej
Wystawa czynna: od 01 maja 2011 do 31 maja 2011