14 maja 2011 roku o godzinie 19.00 w Villa la Fleur w Konstancinie-Jeziornej podczas Nocy Muzeów odbędzie się wernisaż wystawy Bolesław Biegas. Między inspiracją a symbolem.
Okazją do zorganizowania wystawy Bolesława Biegasa w Villa la Fleur, jest jej pierwsze współuczestnictwo w Europejskiej Nocy Muzeów, przypadającej w tym roku na dzień 14-tego maja.
Na wystawie zaprezentowane zostaną unikalne zbiory z kolekcji Marka Roeflera, jak i dwóch innych kolekcji prywatnych, w których to twórczość Bolesława Biegasa zyskała sobie ugruntowaną pozycję. Artysta ten dał się poznać jako wielka indywidualność twórcza pośród polskiej imigracji w Paryżu w pierwszej połowie XX w. Nie urzekły go francuskie pejzaże, nie podążał również – w odróżnieniu od wielu innych jego rodaków, za najnowszymi prądami w sztuce tamtego czasu.
Źródła inspiracji składające się na tę niezwykłą twórczość wypływały raczej z tradycji romantycznej w różnych jej przejawach. Biegas był wizjonerem, którego wyobraźnia odwoływała się do literatury, historii, magii, religii oraz muzyki. Naturalnym językiem wyrazu dla rzeźby i malarstwa Biegasa stał się symbol, w którym artysta mógł skondensować wiele znaczeń oraz pozostawić przestrzeń interpretacyjną dla widza.
Wystawa Bolesław Biegas. Między inspiracją a symbolem, składać się będzie z prezentacji prac artysty, pochodzących ze wszystkich etapów jego twórczości. Zaprezentowane zostaną zarówno jego wczesne prace rzeźbiarskie, niezwykle rzadko spotykane obrazy wykonane w technice pastelowej, obrazy z cyklu Mistyka nieskończoności jak i cieszące się niezwykłą popularnością obrazy sferyczne.
Bolesław Biegas urodził się 29 marca 1877 w Polsce, w Koziczynie, małej wiosce na Mazowszu, niedaleko Ciechanowa. osierocony, pasł jako dziecko owce i modelował figurki; zainteresowały one najpierw wiejskiego proboszcza, potem kręgi środowiska warszawskiego, wśród nich znanego pozytywistę Aleksandra Świętochowskiego. Prasa nadała mu przydomek nowego Giotta i chłopiec, dzięki pieniądzom zebranym w ramach publicznej subskrypcji rozpoczął studia w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie.
W 1901 roku jego rzeźba, Księga Życia (Muzeum Narodowe w Warszawie) stała się przyczyną jego wykluczenia z tej szkoły, ale jednocześnie zainteresowała przedstawicieli Secesji wiedeńskiej, którzy zaprosili go do uczestnictwa w jej X-tej wystawie. Rzeźby Biegasa zauważył krytyk Hans Hevesi, dzięki czemu został on członkiem prestiżowego towarzystwa, na którego czele stał Gustav Klimt. W 1901 roku na zaproszenie Franza Hancke Biegas wziął udział w VIII Międzynarodowej Wystawie w Monachium. Artysta od końca 1901 roku mieszkał i tworzył w Paryżu, gdzie zmarł w 1954 roku.
Wernisaż: podczas Nocy Muzeów, 14 maja 2011 roku o godzinie 19.00.
Wystawa będzie czynna do 11 lipca 2011 roku.
Villa La Fleur
ul. Szpitalna 14
Konstancin-Jeziorna
1 komentarz
Bardzo miły wieczór, po raz drugi oglądałam obrazy i rzeżby Boleslawa Biegasa w la Fleur. Dobrze by było, aby w Konstancinie stworzyć zdrowy snobizm na uczestnictwo w kulturze i sztuce jak największej ilości mieszkańców.
Gratulacje dla pana Marka Roeflera za zorganizowanie wystawy i pomysł z “Nocą Muzeuów”!