Podczas Nocy Muzeów tj. w nocy z 14 na 15 maja rozpocznie się Festiwal Otwarta Twarda i potrwa do 22 maja. Projekt powstał, aby promować różnorodność kulturową Warszawy, a realizowany jest przez Gminę Wyznaniową Żydowską w Warszawie w ramach jej działań edukacyjno-społecznych.
Przez 9 dni festiwalu, dzięki niecodziennym wydarzeniom kulturalnym, organizatorzy pragną przybliżyć historię, współczesne życie, a przede wszystkim kulturę mniejszości żydowskiej, skupionej wokół kulturalno-edukacyjnego centrum żydowskiego, mieszczącego się przy ulicy Twardej 6.
Ponieważ w tym roku festiwal rusza z programem w miasto, projekcje odbędą się w siedzibach Partnerów Otwartej Twardej 2011 w różnych częściach Warszawy.
W sali kinowej Narodowej Galerii Sztuki Zachęta, przez trzy dni – poniedziałek, wtorek oraz piątek (16, 17 i 20 maja), obejrzeć można będzie 10 filmów w ramach pokazów pofestiwalowych MFF Żydowskie Motywy. Filmy te podejmują tematykę szeroko pojętej kultury żydowskiej, przybliżając judaizm w różnych wariantach oraz ukazują losy jego wyznawców. Wśród nich znajdzie się obraz Cyrk rodziny Pauwels, o żydowskiej rodzinie z tradycjami cyrkowymi oraz kontrowersyjny Rozwód po żydowsku, przedstawiający życie kobiety, która od 47 lat nie otrzymała zgody na rozwód od swojego męża.
W ramach festiwalu odbędą się dwa wyjątkowe wydarzenia z pogranicza filmu i muzyki.
W poniedziałek 16 maja, o 20.30 w klubokawiarni Powiększenie przy Nowym Świecie odbędzie się projekcja filmu Tikkun dokumentującego tygodniowe warsztaty muzyczne, które odbywają się w Sejnach. Po filmie spotkanie z Kubą Kossakiem, twórcą obrazu, oraz Michałem Moniuszko z sejneńskiego Ośrodka Pogranicze, który organizuje warsztaty.
W środę, 18 maja, w Kinie Kultura duet Szamburski – Zakrocki (SzaZa) stworzy muzyczną ilustrację do etiud studenckich Romana Polańskiego. Te krótkie formy filmowe noszą znamiona surrealistycznego i nierzadko mrocznego stylu, a także geniuszu narracyjnego samego reżysera. Podkład stworzony przez SzaZę wyrósł z inspiracji dokonaniami Krzysztofa Komedy. Muzycy swoim eksperymentem pragną wyzwolić zarówno scenę, jak i publiczność, od utartych oczekiwań kulturowych.
Ze strony nieco bardziej teoretycznej będzie się można przyjrzeć filmom podczas wykładu Joanny Ostrowskiej Wizualizacja cierpienia. Holokaust w filmie i sztukach wizualnych. Spotkanie poświęcone będzie wątkowi przedstawiania Zagłady w sztuce, w tym w filmach fabularnych. Uczestnicy spotkania będą zastanawiać się, jak działają mity, klisze i symbole związane z Holokaustem i jaki jego obraz kształtuje współczesna kultura popularna.
17 maja, we wtorek, o godzinie 20.30 pokaz oraz dyskusja. Marcin Bolldorf z Centrum Społeczności Reformowanej GWŻ pokaże przegląd filmików z Internetu – niektóre z nich pokazują tradycję żydowską z przymrużeniem oka, inne wyszydzają wady narodu wybranego językiem dalekim od poprawności politycznej…