Od 3 do 29 czerwca 2011 roku w krakowskiej Galerii Olympia można oglądać prace Roberta Motelskiego Poza czasem.
Robert Motelski bardzo wcześnie określił swoją drogę. Mimo, że skupia się na marginalizowanym w sztuce współczesnej motywie jakim jest pejzaż, czyni to w sposób nader przekonywujący, z dużą świadomością zmian jakie dokonywały się w malarstwie XX-wiecznym oraz najnowszym. Daleko posunięta synteza, minimalizm oraz doskonała kompozycja prac Motelskiego budzą skojarzenia z kubistycznymi eksperymentami Mondriana z początkowych lat drugiej dekady wieku XX.
Motelski traktuje elementy krajobrazu jako autoteliczne, wyabstrahowane formy, z których dzięki głębokiemu wyczuciu harmonii oraz zasad kompozycji buduje spokojne, kontemplatywne obrazy bliskie starej japońskiej tradycji malarskiej Sei Do, gdzie położenie każdej plamy poprzedzone jest głębokim skupieniem. Obrazy Motelskiego są lekkie, wolne od błędów, poprawek i przemalowań. Motelski podobnie jak kaligraf objawia jedynie finalny efekt swojej pracy, pozostawiając szkice, nagrania wideo i dokumentację fotograficzną w ukryciu (Rafał Piekarz).
Robert Motelski (1977) ukończył w 1997 Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Warszawie. W 2002 ukończył z wyróżnieniem Wydział Malarstwa Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie, pod kierunkiem profesor Barbary Szubińskiej. Wcześniej studiował w pracowniach profesorów Antoniego Fałata, Andrzeja Sadowskiego i Ewy Pełki.
Miał trzynaście wystaw indywidualnych i brał udział w ponad pięćdziesięciu zbiorowych. W 2004 otrzymał stypendium Funduszu Promocji Twórczości z Ministerstwa Kultury i Sztuki. W 2008 otrzymał stypendium Młoda Polska z Narodowego Centrum Kultury.
Cykl obrazów Poza czasem odnosi się do porządku zawartego w przyrodzie, który mimo cyklicznych zmian takich jak pory roku, dnia, a także związanych z nimi barw, światła, rozkwitających i usychających roślin, pozostaje niezmienny. Nad tym cyklem pracuję już od kilku lat; obrazy powstały w różnych okresach czasu, równolegle do innych prac tworzących inne serie obrazów.
Inspiracje
Interesuje mnie rytm, porządek i spokój zawarty w naturze. Zawsze wychodzę od studium natury. Przetwarzam fragmenty rzeczywistości, usuwając zbędne elementy, wzmacniając to, co dla mnie istotne.
Uproszczony do prawie abstrakcyjnych, podstawowych form pejzaż, ma oddziaływać płaszczyznami koloru, o różnych malarskich strukturach. Powstają w ten sposób obrazy na pograniczu abstrakcji i realności. Redukuję pejzaż do znaków, symboli, żeby pokazać to, co najistotniejsze. Inspiruje mnie zarówno sztuka współczesna, jak i dawna. Cenię twórczość C.D. Friedricha i Vermeera, a także Malewicza, Mondriana, a także Colour Field Painting, J. Pollocka; artystów związanych ze sztuką ziemi, jak James Turell, Andy Goldworthy. Duże znaczenie ma dla mnie także sztuka i filozofia Dalekiego Wschodu.
Technika
Maluję na płótnach różnych rozmiarów w zależności od tematów, składających się na cykle trzcin, drzew, falochronów, kwiatów, pomostów, horyzontów i innych.
Ważne jest dla mnie, aby odbiorca wiedział co przedstawione jest na obrazie, co nie zawsze jest proste na pierwszy rzut oka. Dlatego tytułuję swoje prace w zależności od tego, do jakiego cyklu należą. Podaję dokładną datę – dzień, miesiąc, godzinę. Nie jest to czas, kiedy powstawał obraz, ale czas w jakim przedstawiona sytuacja, światło, kolor, kompozycja, mogły zaistnieć.
W pracy nad obrazem łączę różne techniki, przeważnie olej i akryl, ponieważ każda z nich daje odmienne efekty. Łączę lekko ekspresyjnie malowane płaszczyzny z precyzyjnymi formami (Robert Motelski)
Kurator wystawy: Olimpia Maciejewska
03 czerwca–29 czerwca 2011
Galeria Olympia
Józefa 18
31-056 Kraków