W niedzielę zakończył się 8. PLANETE DOC FILM FESTIVAL – jeden z najważniejszych festiwali filmów dokumentalnych w Europie, który odbywał się w dniach 6-15 maja w Warszawie, a 6-8 maja w ramach weekendu z cyfrowym PLANETE DOC w 22 miastach Polski.
Międzynarodowe Jury w składzie: Katarzyna Kozyra, Paul Sturtz i Guilermo Rossi główną nagrodę festiwalu PLANETE DOC – NAGRODĘ MILLENNIUM i 8000 euro przyznało obrazowi Po zachodzie Nikolausa Geyrhaltera. Jury było pod ogromnym wrażeniem chłodnej, surowej i ostrej krytyki nadmiaru stosowanych w europejskich miastach technologii i środków bezpieczeństwa. Wyróżnienie specjalne przyznano filmowi Minął dzień Thomasa Imbacha. Poruszając się w ogromnej luce, jaka istnieje między światem zewnętrznym a przestrzenią intymną, reżyser stworzył poetycki, eksperymentalny dokument, oparty na żywych emocjach i cichej sile – uzasadniło Jury.
Międzynarodowe Jury w składzie: Martichka Bozhilova, Esteban Bernatas i Valery Balayan NAGRODĘ MAGICZNEJ GODZINY i 4000 euro dla najlepszego filmu średniometrażowego przyznało obrazowi Nad morzem Pedra Gonzálesa-Rubio za zapewnienie widzom magicznej godziny poprzez pokazanie podstawowych wartości człowieczeństwa i ich korzeni. Jury przyznało także wyróżnienie specjalne filmowi Co kryje imię Evy Küpper za przedstawienie w niezwykle mocny sposób kwestii tożsamości w świecie, w którym granice własnego samopoznania poszerzają się w nieskończoność.
Jury w składzie: Marcin Koszałka, Michał Marczak i Piotr Stasik w tym roku po raz pierwszy w historii festiwalu przyznało nagrodę dla twórcy obrazu. CANON CINEMATOGRAPHY AWARD i 4000 euro otrzymał film Bezsenni Jacqueline Zünd za budowanie nastroju, jednorodność plastyczną i ryzyko pracy na granicy cienia. Wyróżnienia specjalne otrzymały: Nad morzem Pedra Gonzálesa-Rubio za bliskość kamery z bohaterem oraz Po zachodzie Nikolausa Geyrhaltera za podporządkowanie formie wizualnej opowieści o kondycji kultury zachodniej.
NAGRODĘ PUBLICZNOŚCI, ufundowaną przez kanał dokumentalny PLANETE i 2000 euro zdobył Armadillo – wojna jest w nas Janusa Metza, w przejmujący sposób pokazujący bezsens walk zbrojnych w Afganistanie.
W konkursie na najlepszy film mówiący o prawach człowieka międzynarodowe Jury w składzie: Draginja Nadaždin, Tadeusz Sobolewski i Mirosław Chojecki przyznało NAGRODĘ AMNESTY INTERNATIONAL i 3000 euro obrazowi Życie jest cenne Shlomiego Eldara. To film, który pokazuje wewnętrzną walkę bohaterów oraz pozwala wznieść się ponad ideologiczne, polityczne i religijne podziały. Czysto, przekonująco, bez cienia emocjonalnego szantażu tytułową ideę, że życie jest cenne. Jury przyznało także wyróżnienie specjalne dokumentowi Barzakh. Pomiędzy światami Mantasa Kvedaraviciusa. Film o pozornej normalizacji życia w Czeczenii, gdzie ludzie są nadal porywani i torturowani, ma poetycką formę, która pozwala przeniknąć w głąb świadomości bohaterów oraz pokazać to, czego nie widać – ich lęki i wierzenia, które pozwalają przetrwać.
Jury w składzie: Martyna Wojciechowska, Katarzyna Radzikowska oraz Maciej Muskat w konkursie na najlepszy film o tematyce ekologicznej przyznało GREEN WARSAW AWARD i 3000 euro obrazowi Surowa cena ropy Joe Berlingera. Autor w inspirujący sposób pokazuje, że dzięki pasji i determinacji można odnieść wymierny sukces. Droga, którą podąża główny bohater, zasługuje na największe uznanie!. Jury przyznało także wyróżnienie specjalne obrazowi Kraj gazem płynący Josha Foxa. Ten osobisty, zrealizowany z prostotą i pomysłem film, sprawia, że zarówno osoba samego autora, jak i temat przez niego poruszany są przekonywujące, zabawne i poruszające.
Jury w składzie: Łukasz Ronduda, Małgorzata Sadowska i Kuba Mikurda jednomyślnie przyznało przyznawaną w tym roku po raz pierwszy DOC ART AWARD i 2000 euro dla najlepszego filmu o sztuce filmowi Arbor Clio Barnard. Jury uznało, że spośród wszystkich propozycji konkursowych ten najpełniej wykorzystał potencjał tkwiący w spotkaniu świata dokumentu ze światem sztuki. Jest to nie tylko poruszająca opowieść o artystce, ale też intrygujący eksperyment filmowy. Dla opowieści o tragicznych losach brytyjskiej dramaturżki Andrei Dunbar reżyserka znalazła oryginalną formę. Zacierając granicę między rzeczywistością i fikcją, dokumentem i fabułą, zrobiła film, którego ważnym tematem jest sam proces kreacji. Co to znaczy, że sztuka karmi się życiem? Co tworzy granicę pomiędzy nimi? Czy jest tu miejsce na etykę? – to tylko niektóre z pytań, jakie zadaje Barnard.
W konkursie na najlepszy film animowany nagrodę WARSAW ANIMATION WINNER i 1000 euro jednogłośnie zdobył dokument W skali Mariny Moshkovej. Przyznało je Jury w składzie: Wojciech Wawszczyk, Anna Błaszczyk i Kamil Polak, którzy uznali, że za pomocą kilku kresek i kartki papieru autorka dostarczyła w ciągu 7 minut tyle emocji i zwrotów akcji, ile dobry film katastroficzny. Prostota i minimalna forma łączy się tu z wysokiej próby rzemiosłem, finezyjnym dźwiękiem i bezpretensjonalną artystyczną zabawą.
NAGRODĘ NOS CHOPINA i 1000 euro dla najlepszego filmu o tematyce muzycznej otrzymała Kinszaska symfonia w reżyserii Clausa Wischmanna i Martina Baera, którzy barwnie i wielowymiarowo ukazali pragnienie człowieka, aby interpretować i grać muzykę. Film ten stanowi dowód na to, że jest to wyjątkowa forma sztuki, gdyż potrafi zarazić sobą i zainspirować zarówno artystów, jak i ich słuchaczy. Jury w składzie: Piotr Metz, Angelika Kucińska, Paula Bialski i Karol Strzemieczny (zespół Paula i Karol) przyznało także wyróżnienie obrazowi Passione Johna Turturro za nowatorskie rozwiązanie formalne, które świetnie komponuje się z wyjątkowością Neapolu i jego przestrzenią muzyczną.
NAGRODĘ SIECI KIN STUDYJNYCH I LOKALNYCH i wsparcie SKSiL dla dystrybucji filmu w Polsce, przyznawaną przez publiczność weekendu z cyfrowym PLANETE DOC, otrzymała Krew w twoim telefonie Franka Piaseckiego Poulsena, w którym reżyser ujawnia silne i wstrząsające powiązania przemysłu telefonii komórkowej z nielegalnym wydobyciem surowców w Kongo.
Na 8. PLANETE DOC wręczona została także NAGRODA MIESIĘCZNIKA FOCUS dla największej osobowości festiwalu. Jej laureatką została Jane Goodall – ikona ekologii, badaczka zachowań szympansów, działaczka społeczna i rzeczniczka na rzecz światowego pokoju, bohaterka filmu Życie Jane Lorenza Knauera.