24 maja 2011 roku o godzinie 18.00 Dom Spotkań z Historią wspólnie ze Związkiem Karaimów Polskich zaprasza na wernisaż wystawy Karaj jołłary-karaimskie drogi. Karaimi w dawnej fotografii.
Na wystawie zaprezentowane zostaną fotografie pochodzące z domowych archiwów karaimskich rodzin z Polski, Francji i Litwy.
Kuratorki wystawy. Anna Sulimowicz i Mariola Abkowicz ze Związku Karaimów Polskich, zbudowały kilkanaście historii obrazujących losy poszczególnych osób i rodzin, a także życie karaimskich społeczności na dawnych Kresach Rzeczypospolitej i w powojennej Polsce, od drugiej połowy XIX wieku do lat 60. XX wieku.
Karaimi są najmniejszą mniejszością etniczną zamieszkującą Polskę. Wywodzą się z Krymu, a ich język należy do kipczackiej gałęzi języków tureckich. Według tradycji Karaimów sprowadził na Litwę wielki książę Witold jako załogę zamku w Trokach oraz warowni strzegących bezpieczeństwa granic państwowych. Zajmowali się handlem, rzemiosłem i rolnictwem. Chciałyśmy pokazać dawnych Karaimów, jak żyli, jakie były ich losy, pokazać świat, który już przeminął – mówią kuratorki wystawy – Anna Sulimowicz i Mariola Abkowicz.
Na wystawie prezentowana będzie m.in najstarsza fotografia przedstawiająca polskich Karaimów z roku 1864, wykonaną przy kienesie w Trokach, studyjne portrety z końca XIX i początkach XX wieku, zdjęcia z wycieczek prof. Tadeusza Kowalskiego do Trok, Łucka i Halicza w 2 połowie lat 20 XX wieku. Zdjęcia z lat 30 ubiegłego wieku pokazują życie poszczególnych karaimskich społeczności w Haliczu, Łucku, Trokach i Wilnie – zarówno ważne wydarzenia jak i codzienne sprawy: spotkania towarzyskie, uroczystości rodzinne czy pracę.
Wystawie towarzyszy cykl wydarzeń w DSH: Popołudie Karaimskie, spotkania z przedstawicielami społeczności karaimskiej, dyskusja Karaimi wczoraj i dziś, promocja książki Chłopiec z Leśnik Szymona Pileckiego, pokaz filmu oraz intensywny kurs języka karaimskiego.
Od 24 maja do 30 czerwca 2011 roku
Dom Spotkań z Historią
Ul. Karowa 20
Warszawa