20 maja 2011 roku o godzinie 17.00 w Willi Caro w Gliwicach odbędzie się wykład Odwetowcy, rewanżyści, rewizjoniści zachodnioniemieccy – wokół postaw ludności rodzimej na Górnym Śląsku po II wojnie światowej.
Górny Śląsk do połowy XX w. był regionem pogranicza, gdzie ścierały się i nawzajem dopełniały różnorodne wpływy polityczne, ekonomiczne, a przede wszystkim kulturowe. W ciągu wieków obszar ten zmieniał przynależność państwową i był miejscem spotkania czy zderzenia wielu kultur, pozostawał w kręgu oddziaływania rozmaitych systemów politycznych i gospodarczych. Druga wojna światowa przyniosła nową rzeczywistość geopolityczną. Zmiana granic i towarzyszący jej transfer setek tysięcy ludzi odcisnęły wpływ na obecny kształt i charakter Górnego Śląska. Po 1945 r. głównym punktem narodowościowej polityki polskich władz komunistycznych na Górnym Śląsku była kwestia ludności rodzimej – rodowitych Górnoślązaków.
Z jednej strony władze wychodziły z założenia, że to ludność rdzennie, etnicznie polska, należało ją jedynie pozbawić germańskiego nalotu. Dlatego nowe władze podjęły zaawansowane działania polonizacyjne i odniemczające, w których efekcie starano się wyeliminować ślady kultury niemieckiej z przestrzeni publicznej, a nawet sfery prywatnej. Działania te okazały się w zasadzie nieskuteczne. Robiono dobrą minę do złej gry.
Z jednej strony stwierdzano, że nastąpiła pełna integracja Górnoślązaków z narodem polskim, ale jednocześnie w kuluarach przyznawano, że akcja polonizacji okazała się w dużej mierze niewypałem, a ludność górnośląska nie wykazuje chęci do pełnego zerwania z kulturą niemiecką. Narodziło się pojęcie rewizjonistów zachodnioniemieckich na opisanie proniemieckich postaw Górnoślązaków, pojęcie, które przywoływano jeszcze w latach osiemdziesiątych.
O uwarunkowaniach, metodach i skuteczności polskiej polityki narodowościowej na Górnym Śląsku po drugiej wojnie światowej dyskutować będą historycy z Instytutu Śląskiego w Opolu i Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach. Spotkanie poprowadzi Bogusław Tracz.
Spotkanie: 20 maja 2011 roku o godzinie 17.00.
Muzeum w Gliwicach
Ul. Dolnych Wałów 8a
44-100 Gliwice