21 maja 2011 roku o godzinie 16.00 w Willi Caro w Muzeum w Gliwicach odbędzie się spotkanie ARTEfakty. Klejnoty Wielkich Mogołów. Spotkanie poprowadzi Karolina Krzywicka (Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie).
Pewnego dnia nad brzegiem rzeki Jamuny znaleziono porzucone dziecko. Na jego czole lśnił diament jakiego dotąd nie widziano, dlatego postanowiono wprawić go w posąg boga Sziwy jako trzecie oko – oko mistyczne. Diamentem tym był koh-i-Noor.
Światło jako pierwiastek mistyczny przewija się we wszystkich religiach. Jego promień jest źródłem życia nie tylko przyrody ożywionej, ale i klejnotów. Doceniając jego rolę, dwa ze słynnych kamieni należących niegdyś do Wielkich Mogołów, władających Indiami przez 300 lat, nazwane zostały Morzem Światła (Darya-i-Noor) oraz Górą Światła (Koh-i-Noor). To tylko dwie ze spektakularnych ozdób, pochodzących ze skarbca potomków Timura, których pasja i szczególne zamiłowanie do kamieni szlachetnych przejawiały się w fundacji olśniewającej biżuterii. Wkrótce stały się one przedmiotem pożądania i dziś możemy je oglądać w muzeach całego świata. Chcąc obejrzeć klejnoty Wielkich Mogołów trzeba odbyć wycieczkę do Londynu, Doha czy Moskwy, przy czym niejednokrotnie błyszczą one jako perły klejnotów koronnych…
O przepychu i bogactwie dworu Wielkich Mogołów świadczą słynne klejnoty, które w wyniku burzliwych wydarzeń zmieniały wielokrotnie właścicieli i trafiały do Europy. Najsłynniejszym z nich jest niewątpliwie legendarny diament Koh-i-Noor (Kōh-i-Nūr), kryjący w sobie długą i skomplikowaną historię, który zdobi koronę brytyjskiej Królowej Matki. Do dziś klejnoty mogolskie pozostają chlubą monarszych skarbców i kolekcji muzealnych oraz największej prywatnej kolekcji al-Sabah zgromadzonej w Kuwait National Museum.
Spotkanie będzie ilustrowane prezentacją biżuterii mogolskiej ze zbiorów muzealnych i prywatnych prowadzącej.
Spotkanie odbędzie się 21 mja 2011 roku o godzinie 16.00.
Muzeum w Gliwicach
Ul. Dolnych Wałów 8a
44-100 Gliwice